Chcąc zadbać jak najlepiej o swój dywan, warto korzystać z różnych profesjonalnych usług. Najczęściej oddajemy go w ręce profesjonalistów, kiedy potrzebuje prania. Jednak i inne usługi mogą być przydatne. Jedną z nich jest obszywanie dywanów. Zabezpiecza się w ten sposób ich brzegi. Usługę taką można zamówić zarówno dla nowego, jak i dla używanego dywanu. Jest jednym z tych działań, które staremu dywanowi mogą dać drugie życie.

Obszywanie dywanów – korzyści

Obszywanie się opłaca. Trudno jednak wykonać taką pracę samodzielnie w domu. Trzeba mieć odpowiednią maszynę, by można było zrobić to dobrze, sprawnie i bez dużego wysiłku. Dzięki obszyciu brzegów zabezpiecza się je przed strzępieniem. Można to wykonać dla nowego dywanu. Z takim zabezpieczeniem będzie służył zdecydowanie dłużej. Starszym dywanom obszycie może przywrócić estetyczny wygląd.

Ważną korzyścią z obszywania nicią jest możliwość lekkiej modyfikacji ich wyglądu. Taki czy inny kolor nici będzie miał wpływ na to, jak dywan będzie się prezentował. Obszycie jest zatem doskonałym pomysłem, jeśli planujemy odnowić aranżację wnętrza i potrzeba nam ciekawego akcentu kolorystycznego na podłodze.

Stary dywan znów jak nowy

Obszywanie zapewnia ładne wykończenie i zapobiega niszczeniu się dywanów. Ich brzegi łatwo się niszczą, bo to za nie ciągnie się dywan przy przesuwaniu czy wyciąganiu spod mebli. Łatwo również o nie zaczepić, przechodząc. By przedłużyć żywotność dywanu, zwykle potrzebne są także inne działania.

Kiedy chcemy zdecydować się na obszycie, konieczne może być również skrócenie dywanów. Nitka obszywająca musi zatrzymać się na mocnym materiale. Gdy brzeg będzie bardzo zniszczony, obszycie trzeba będzie poprzedzić obcięciem zniszczonych skrawków dywanu.

Niekiedy naszym celem jest także zmiana wielkości i kształtu dywanów, a nie tylko zabezpieczenie brzegów. Wtedy trzeba je skrócić, uprać i dopiero wtedy obszyć krawędzie. Po przeróbkach dywan może wyglądać zupełnie inaczej. Z dużego z łatwością można zrobić mniejszy – idealny przy kąciku wypoczynkowym w salonie.

Skracanie i obszywanie dywanów i wykładzin

Korzystając z możliwości obszywania, można nadać drugie życie wykładzinie. Zmniejsza się ją i wykonuje obszycie nicią. To częsty wybór osób, którym znudziła się wykładzina na całym obszarze pokoju i chcą z niej zrobić niewielki dywanik. Jeśli miałaby znaleźć się w pokoju dziecka, to można nadać jej jakiś bardziej atrakcyjny kształt niż kwadrat czy prostokąt. W przypadku pokoju dziecięcego możemy zdecydować się na obszycie dywanu nicią w intensywnym, kontrastującym kolorze. Taki zabieg ożywi aranżację wnętrza.

Wybór dywanu czy wykładziny do pokoju to poważne zadanie. Zabezpieczają one powierzchnię podłogi, ale mają również wpływ na całość wystroju wnętrza. Zanim jednak wydasz pieniądze, by kupić nowy dywan, pomyśl w jaki sposób możesz wykorzystać dotychczasowy. Być może wystarczy tylko obcięcie zniszczonych krawędzi i obszycie go nicią w ciekawym, dopasowanym do wystroju wnętrza kolorze, by stary dywan był ozdobą pokoju przez kolejne lata?

Inspirowane: pralnia dywanów