Mezoterapia to popularny zabieg z zakresu medycyny estetycznej. Jego istota polega na dostarczaniu bezpośrednio do skóry właściwej substancji odżywczych o różnych właściwościach. W zależności od zastosowanego preparatu możliwa jest miejscowa regeneracja skóry, jej rewitalizacja oraz opóźnianie efektów starzenia.
Preparaty zawierające kwas hialuronowy, kolagen i elastynę
Preparaty do mezoterapii mogą zawierać różne substancje podawane pojedynczo lub w postaci koktajlu składającego się z kilku składników o różnym stężeniu. Do najbardziej popularnych i najchętniej wykorzystywanych zaliczyć należy koktajle zawierające w swym składzie kwas hialuronowy, kolagen oraz elastynę. Tego rodzaju preparaty mają charakter przeciwstarzeniowy. Kwas hialuronowy wykazuje zdolność do wiązania i zatrzymywania wody w organizmie, a kolagen i elastyna odpowiadają za prawidłowe napięcie skóry. Jego zastosowanie pozwala szybko i skutecznie poprawić kondycję skóry i usunąć widoczne efekty jej starzenia.
Wykorzystanie osocza bogatopłytkowego w mezoterapii
Coraz więcej gabinetów medycyny estetycznej proponuje swym pacjentom zabiegi mezoterapii z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. To naturalna substancja o silnych właściwościach regeneracyjnych. Preparat pozyskuje się z odwirowanej krwi pacjenta. Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym pozwala w szybki i naturalny sposób zwiększyć gęstość skóry, poprawić jej koloryt oraz napięcie. Dzięki temu, że substancja jest pobierania z krwi pacjenta, nie występuje ryzyko wystąpienia odczynów alergicznych. Zabiegi są całkowicie bezpieczne i mogą być stosowane m.in do opóźniania procesu starzenia się skóry oraz powstrzymania procesu łysienia.
Witaminy i mikroelementy w preparatach do mezoterapii
W składzie preparatów do mezoterapii znaleźć można również witaminy i mikroelementy wykazujące działanie antyoksydacyjne. Najbardziej skuteczne działanie antystarzeniowe wykazują witaminy A, E oraz C, a także koenzym Q10, którego z wiekiem organizm człowieka wytwarza coraz mniej. W koktajlach witaminowych oddziałujących na skórę właściwą znajdują się także polifenole i flawonoidy. Jeśli chodzi o mikroelementy, preparaty do mezoterapii zawierają m.in. cynk, magnez, mangan, molibden oraz selen. Trzecią grupę substancji są aminokwasy wykazujące zdolność do wiązania i zatrzymywania wody w naskórku, co zwiększa poziom nawilżenia skóry.
Podsumowanie
Ilość substancji, które mogą znajdować się w preparatach do mezoterapii, jest duża. Aby zmaksymalizować efekty zabiegów, należy korzystać wyłącznie z usług profesjonalnych i renomowanych gabinetów medycyny estetycznej. Tylko wykwalifikowany i doświadczony specjalista jest w stanie prawidłowo ocenić kondycję skóry i dobrać odpowiedni preparat.