Zestaw EDC ( everyday carry) – nosić codziennie – jest indywidualnie dobranym zbiorem przedmiotów mogących się przydać zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych. Większości z nas zestaw kojarzy się z wojskiem, służbami specjalnymi, ale tak naprawdę przeznaczony jest on dla wszystkich osób chcących rozsądnie i świadomie funkcjonować we współczesnym świecie. Nie ulega bowiem wątpliwości, że wielu spotykającym nas zagrożeniom nie jesteśmy w stanie w żaden sposób zapobiec, ale możemy się do nich w pewnym stopniu przygotować. Tak więc, jeśli chcesz dowiedzieć się jak skompletować swój własny zestaw EDC, koniecznie przeczytaj nasz krótki poradnik. Zapraszamy do lektury.

Zestaw EDC to nie tylko militaria

Pomimo tego, że militaria są pierwszym skojarzeniem, jakie przychodzi nam do głowy, gdy słyszymy o EDC, w jego skład nie wchodzą żadne przedmioty dedykowane wojsku. Tak naprawdę bowiem opisywany przez nas zestaw oparty jest prawie wyłącznie na przedmiotach codziennego użytku i ogólnodostępnych.
Wracając jednak do meritum naszych rozważań, jakie są podstawowe zasady budowania swojego własnego zestawu EDC? Po pierwsze minimalizm, po drugie funkcjonalność. Elementy zestawu EDC  mają być małe, mieścić się w kieszeni lub w portfelu, a przy tym łączyć w sobie maksymalną ilość użytecznych funkcji niezbędnych w sytuacji kryzysowej. Dla zobrazowania – dobrym przykładem elementu zestawu EDC jest współczesny telefon – smartfon, jest poręczny i ma dziesiątki przydatnych aplikacji. Oczywiście, po kilku lub kilkunastu godzinach się wyłączy, ale w ciągu tych godzin może uratować nam życie.

Zestaw EDC, podstawowe elementy

Po raz kolejny nasza wyobraźnia przy temacie EDC przywołuje militaria, a tym samym broń. Oczywiście, ponownie jest to skojarzenie błędne. Broń jest faktycznie użyteczna, ale bardzo prawdopodobne jest, że jej posiadanie w sytuacji kryzysowej może stanowić dla nas większe zagrożenie, niż jej brak. Tak więc, jakie elementy powinny wejść w skład naszego zestawu EDC?
• Telefon komórkowy. Konieczność jego włączenia w skład zestawu EDC została pokrótce omówiona we wcześniejszym akapicie.
• Karta survivalowa. Mieszcząca się w portfelu metalowa karta łącząca w sobie, jak nakazuje filozofia EDC, małe rozmiary z licznymi funkcjonalnościami. Przedmiot ten stanowi bowiem połączenie klucza, śrubokręta, otwieracza do konserw i wielu innych prostych urządzeń mogących się przydać w każdej sytuacji.
• Pudełko survivalowe. Małe, szczelnie zapakowane pudełko, w skład którego wchodzą kawałek waty, kilka zapałek, odklejona draska. Przedmiot taki może stanowić nieocenioną pomoc w przypadku konieczności kryzysowego odpalenia ognia.
• Miniapteczka medyczna. Kilka plastrów i kilka kawałków zwiniętego bandaża nie zajmują zbyt wiele miejsca, a niejednokrotnie mogą nam pomóc w trudnych sytuacjach, które mogą nas spotkać na przykład podczas górskiej wycieczki.
• Kompas. Urządzenie w części zastąpione przez telefon, ale wciąż – co istotne! – niezależne od energii elektrycznej i bardzo użyteczne, czy to w terenie, czy w mieście.
• Kawałek sznurka. Kawałek mocnego sznurka może posłużyć zarówno do celów medycznych, jak i innych ważnych z punktu widzenia przetrwania w niekorzystnych warunkach.
Części z nas może wydawać się, że zestaw EDC jest niepotrzebnym nikomu wymysłem, innym przywodzi na myśl militaria. Pamiętajmy jednak, że tych kilka podręcznych przedmiotów będzie niezbędne w ekstremalnych dla nas sytuacjach. Tym samym zachęcamy wszystkich do stworzenia swojego własnego zestawu EDC.

Inspirowane: AroBron.pl – Sklep militarno Survivalowy