Podesty ruchome to dźwignice służące w budownictwie do transportu przedmiotów i osób. Podest może być wyposażony w kosz lub gondolę, które umożliwiają w bezpieczny sposób przemieszczanie materiałów budowlanych i pracowników zarówno w pionie, jak i poziomie. Podesty dzielą się na kilka grup, które wynikają z ich różnic konstrukcyjnych. Wykorzystywane są w wielu branżach przemysłu, spedycji i gospodarce.

Rodzaje podestów ruchomych

Obecnie możemy znaleźć podesty ruchome wiszące, masztowe i samojezdne. Każdy z nich charakteryzuje inny sposób wykorzystania.

Ruchome podesty wiszące pozwalają na stałe zamontowanie ich do konstrukcji budynku, co umożliwia ich konserwację. Ich konstrukcja wymaga zamontowania na dachu wyciągarki, lin nośnych, lin bezpieczeństwa i platformy. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest korzystanie z nich na dowolnej wysokości. Ich montaż na budynku jest prosty dzięki czemu można wykorzystywać je tylko w określonym czasie np. podczas wymiany okien lub mycia ich.

Podesty masztowe zakładają poruszanie się podestu po maszcie, który przymocowany jest do podłoża lub podwozia. Dźwignik zębatkowy porusza platformą wzdłuż masztu i jest jego głównym napędem, natomiast całą konstrukcją można przemieszczać się za pomocą holowania. Możliwości takiego podestu są jednak ograniczone ze względu na wysokość masztu i konieczność ustabilizowania go przy pomocy remontowanego budynku (dzięki hakom przytwierdzonym do konstrukcji).

Podesty przejezdne bardzo często wyposażone są w napęd, który umożliwia im niezależne poruszanie się. W zależności od zastosowania i zadania, które musi spełnić podest wykorzystuje się podwozie z kołami lub napędem gąsienicowym. Dodatkowo podesty samojezdne rozróżnia się ze względu na rodzaj zainstalowanego wysięgnika. Obecnie na rynku można znaleźć wysięgniki teleskopowe, przegubowe, nożycowe i teleskopowo-nożycowe.

Każdą z powyższych grup można podzielić na mniejsze kategorie, które określa rodzaj napędu podestu. W zależności od funduszy, który chcemy przeznaczyć na platformę można wybrać napęd ręczny, elektryczny lub hydrauliczny.

Wykorzystanie podestu ruchomego

W zależności od zadań, które będzie musiało spełnić urządzenie, warto rozpatrzyć wszystkie możliwości podczas wyboru. Podesty ruchome charakteryzują się odmiennymi parametrami technicznymi, które pozwalają dostosowanie ich do pracy. Przede wszystkim najważniejszy jest udźwig nominalny, który ma ogromne znacznie przy pracach budowlanych. Nadmierne obciążenie platformy na dużych wysokościach może być bardzo niebezpieczne. Następnie należy sprawdzić wysokość platformy i maksymalny zasięg roboczy.

W zależności od firmy, w której platforma będzie wykorzystywana, znaczenie mają odmienne parametry, np. rodzaj napędu, możliwość samodzielnego przemieszczania się, a nawet prędkość podnoszenia się i opadania. Wszystkie dane techniczne podawane przez producenta platformy mają ogromne znaczenie podczas korzystania z nich w konkretnym miejscu pracy.

Wykorzystanie podestów ruchomych znacznie przyspiesza prace budowlane i sprawia, że są one znacznie bezpieczniejsze. Doskonale sprawdzają się ona w fabrykach i magazynach, gdzie niezbędne są prace na wysokości. Ich wykorzystanie jest nieograniczone nie tylko w przemyśle, ale również doskonale sprawdzają się przy pracach drogowych, konserwacji najwyższych budynków i wielu innych. Podnośniki bardzo często są niezbędnym elementem podczas budowy, gdzie nie ma możliwości rozstawienia tradycyjnego rusztowania.

Inspirowane: akademia-efect.pl – kurs na podesty ruchome