Zazwyczaj rzeczoznawca budowlany ocenia jakość robót budowlanych i wskazuje błędy budowlane popełnione przez wykonawcę. Poza tym rzeczoznawca może doradzać przy okazji kupna lub sprzedaży nieruchomości, wydawać ekspertyzy budowlane i opinie techniczne, a także oceniać dostosowanie budynku do bezpiecznego użytkowania.

Pomoc rzeczoznawcza może nam się przydać w przypadku ubiegania się o odszkodowanie z tytułu poniesionych szkód wynikających z błędów w budownictwie. Wówczas specjalista może przygotować odpowiednią dokumentację i poświadczyć w sądzie jako tzw. świadek-ekspert.

 

Dobry rzeczoznawca budowlany i ekspertyza budowlana

Praca rzeczoznawcy budowlanego zazwyczaj kojarzy nam się z przygotowaniem dokumentacji budynku. Wbrew pozorom działalność rzeczoznawcy nie zamyka się wyłącznie na wydawaniu opinii technicznych i ekspertyz budowlanych. Jest to wprawdzie jeden z głównych elementów oceny stanu technicznego budynku, ale funkcja opiniotwórcza i kontrolna nie jest jedyną, która wynika z kompetencji rzeczoznawczych. Jako ekspert w dziedzinie budownictwa rzeczoznawca budowlany może nam też doradzać w zakresie prawa budowlanego i procesu budowlanego, np. podczas zakupu domu. Poza tym specjalista tego typu pomoże nam odzyskać pieniądze, które musieliśmy włożyć w remont uszkodzeń powstałych w wyniku błędów budowlanych, i uzyskać odszkodowanie od nierzetelnego wykonawcy robót.

Czy ekspertyzę budowlaną może wykonywać wyłącznie rzeczoznawca budowlany? Zgodnie z prawem budowlanym – nie. Takie uprawnienia posiada także inżynier budowlany. Jeżeli jednak mamy wybór i możemy zdecydować, kto przygotuje dla nas opinię techniczną budynku, lepiej wybrać rzeczoznawcę budowlanego.

Niewiele osób zlecających wykonanie ekspertyzy budowlanej wie, że inżynier budownictwa może przygotowywać ekspertyzę budowlaną już po zdaniu egzaminów kierunkowych. Oznacza to, że nie wymaga się od niego dodatkowych specjalizacji i wieloletniego doświadczenia w przygotowywaniu dokumentacji budynku. Naturalną rzeczą jest zatem sytuacja, w której zlecając opinie techniczną inżynierowi budownictwa, w praktyce mamy do czynienia z absolwentem kierunku budowlanego, który do tej pory nie przygotowywał tego typu dokumentów.

Rzeczoznawca budowlany, w przeciwieństwie do inżyniera budownictwa, przed uzyskaniem pozwolenia na opiniowanie w sprawach związanych z procesem budowlanym musi ukończyć studia wyższe kierunkowe w zakresie specjalizacji rzeczoznawczej, odbyć minimum 10-letnią praktykę rzeczoznawczą pod okiem doświadczonego rzeczoznawcy budowlanego i uzyskać pozytywną ocenę Izby Inżynierów Budownictwa. Dopiero po długoletnim przygotowaniu rzeczoznawca budowlany może sporządzać ekspertyzy budowlane

 

Dobry rzeczoznawca budowlany – gdzie szukać?

Dobrą praktyką podczas wyboru rzeczoznawcy budowlanego jest zasięgnięcie opinii u osób, które już korzystały z pomocy konkretnego specjalisty. Jeżeli nie możemy skorzystać z takiej pomocy, doświadczenie rzeczoznawcy możemy sprawdzić także samodzielnie. Wystarczy, że sprawdzimy Numer Identyfikacji Podatkowej specjalisty, z którym chcemy podpisać umowę. Możemy go zweryfikować na stronie www.ceigd.gov.pl. Jeżeli NIP znajduje się w bazie, to kompetencje rzeczoznawcy są potwierdzone. NIP nie istnieje w bazie? Nic straconego – możemy sprawdzić KRS rzeczoznawcy. Wystarczy, że w przeglądarkę wpiszemy numer. Jeżeli otrzymamy informację zwrotną, możemy uznać, że rzeczoznawca budowlany jest sprawdzony.

Kolejnym sposobem na sprawdzenie wiarygodności rzeczoznawcy budowlanego jest zweryfikowanie danych adresowych podanych na stronie internetowej. Jeżeli pod wskazanym adresem znajduje się dom jednorodzinny lub inny budynek użytkowy, to jasne jest, że działalność rzeczoznawcy będzie tam zarejestrowana przez długi czas, a rzeczoznawca nie będzie nieosiągalny. Sytuacją, która powinna wzbudzić nasz niepokój, jest przypadek, w którym pod adresem wskazanym przez rzeczoznawcę budowlanego znajduje się np. biuro korespondencyjne. W takim przypadku lokalizacja specjalisty może być tylko tzw. wirtualnym adresem, który za jakiś czas zostanie zmieniony.

 

Czy można sprawdzić kompetencje rzeczoznawcy budowlanego?

Tak. Najprostszym sposobem sprawdzenia kompetencji rzeczoznawcy budowlanego jest pozyskanie danych z jego strony internetowej na temat jego wykształcenia i dorobku rzeczoznawczego. Sprawdzony rzeczoznawca z wieloletnim doświadczeniem nie będzie ukrywał spraw, które prowadził do tej pory. Ważnym krokiem jest sprawdzenie, czy rzeczoznawca budowlany posiada ważne ubezpieczenie OC – jest to obowiązkowe świadczenie, a jego brak uniemożliwia mu wykonywanie zawodu. Rzetelni rzeczoznawcy oprócz obligatoryjnego podstawowego OC posiadają również dodatkowe ubezpieczenie.

Dane rzeczoznawców budowlanych możemy sprawdzić także na stronie internetowej prowadzonej przez Polską Izbę Inżynierów Budownictwa. Jest to jedno z najbardziej wiarygodnych źródeł wiedzy na temat danego specjalisty. Jeżeli nazwisko rzeczoznawcy znajduje się na liście, oznacza to, że mamy do czynienia z kompetentnym ekspertem i możemy powierzyć mu swoje sprawy. Kompetencje i uprawnienia rzeczoznawców rejestruje także Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. W jego bazie danych znajdują się nazwiska rzeczoznawców budowlanych, którzy wyrazili zgodę na udostępnienie swoich danych. Dane rzeczoznawców są zweryfikowane i pewne.

źródło: mpexpertbud.pl