Sucha zabudowa charakteryzuje się lekkością i mnogością zastosowań w wykończeniu nieruchomości. Karton-gips to bardzo elastyczny materiał występujący na poddaszu, w łazience, na suficie podwieszanym.
Najciekawsze właściwości dla inwestora i znaczenie wkrętów
Płyty do suchej zabudowy posiadają wiele ciekawych właściwości dla inwestora. Główne z nich to niepalność, neutralność pod kątem zapachu, wolność od szkodliwych substancji. Płyty trwałe niezwykle trudno odkształcić, a po użyciu odpowiednich wkrętów do karton-gipsu można uzyskać nawet efekty dekoracyjne. Wkręty występują obecnie w wielu kolorach, z ostrymi zakończeniami, które eliminują problemy z rozszczepieniem materiału. Dłuższe łączniki przekładają się na większą stabilność całej konstrukcji. Do mokrych pomieszczeń wprowadza się płyty gipsowe specjalnie impregnowane, wodoodporne, często z lekko zaokrąglonymi krawędziami.
Nieskomplikowana instalacja z dużym potencjałem aranżacyjnym
Montaż płyt G-K nie wymaga skomplikowanych narzędzi, a jednocześnie odbija się pozytywnie na wyglądzie ścian w przypadku występowania nierówności w lokalu. Dzięki suchej zabudowie można ukryć większość niedoskonałości. Instalacja nie wiąże się z żadnymi przerwami technologicznymi, a po odpowiednim docięciu płyta przybiera właściwie dowolny kształt dekoracyjny, w tym łukowy. To zatem ciekawe uzupełnienie stylu prowansalskiego, angielskiego, a nawet w niektórych przypadkach industrialnego. Po uszkodzeniu powierzchni wystarczy szybko wymienić płytę, co nie stwarza trudności nawet osobie bez dużych umiejętności technicznych. Jedna z niewielu wad rozwiązania to ograniczenie metrażu, szczególnie w łazience. Dużo zależy od wyboru technologii wdrożenia. Główne techniki montażu to klej i stelaż. Sucha zabudowa oznacza, że prace wykonuje się przez cały rok, bez żadnych ograniczeń w odniesieniu do temperatury i innych warunków środowiskowych. Większość inwestorów decyduje się na ukrycie przewodów właśnie między lekkimi konstrukcjami. Najlepiej zostawić dostęp do wrażliwych stref, chociażby przez zastosowanie drzwiczek rewizyjnych. Ciekawa zaleta suchej zabudowy z gipsu to tworzenie odpowiedniego mikroklimatu dla domowników, ponieważ materiał pochłania nadwyżkę wilgoci i naturalnie ją oddaje wyrównując tym samym atmosferę. Z tego powodu wnętrza wykorzystujące suchą zabudowę uważa się za przytulne.
Podsumowanie zalet
- szybki montaż, do którego nie potrzeba specjalistycznych narzędzi,
- duża dostępność wkrętów o konstrukcji, która nie niszczy płyty G-K,
- brak przerw technologicznych,
- wiele cech dodatkowych, w tym niepalność, wodoodporność, ochrona przed hałasem,
- lekkość płyt przekłada się na koszty transportu.
Na zakończenie
Sucha zabudowa to uniwersalne rozwiązanie do aranżacji wnętrz, ale warto pamiętać o możliwym ograniczeniu metrażu, szczególnie w małych łazienkach. Dobrze, jeżeli płyta G-K spełnia dodatkowe normy techniczne i występuje razem z dopasowanymi, odpowiedniej długości wkrętami pochodzącymi od rekomendowanego w branży producenta.