Systemy składowania produktów przybierają w magazynach różne formy, w tym statyczne i ruchome. Gdzie na skali użyteczności znajdują się regały paletowe i czy to dobra inwestycja?

Stabilność, niska cena i wiele możliwości konfiguracji

Regały paletowe to konstrukcje statyczne, niezwykle stabilne i przystosowane głównie do magazynów o profilu wysokiego składowania. Umożliwiają maksymalne zagospodarowanie przestrzeni w pionie. Wyposażenie dodatkowe rozszerza użyteczność rozwiązania i pozwala na przechowywanie towarów na paletach, ale też produktów niespaletyzowanych. Dzięki temu zarządzanie magazynem staje się bardziej komfortowe i jednocześnie zdywersyfikowane. Jedna z najważniejszych zalet regałów paletowych to stosunek ceny do jakości i ułatwiony dostęp do standaryzowanych palet z poziomu wózka widłowego. Uniwersalna budowa nie oznacza braku możliwości konfiguracji, czy regulacji. W grę wchodzi modułowe rozszerzenie, zmiana wymiarów regałów, zamontowanie dodatkowych osłon w celu ochrony wózków widłowych poruszających się blisko przechowywanego asortymentu. Regały paletowe występują najczęściej w wersji statystycznej, ale również w jezdnej dającej możliwość szybkiego przesuwania. Regały przesuwne, czy poruszające się na rolkach to ciekawe rozwiązanie dla branży spożywczej, ale też mocno zdywersyfikowanych centrów logistycznych. Przed inwestycją należy ocenić rozmiary, rozmieszczenie półek i łatwość wprowadzania i wyjmowania palet. Przystosowane indywidualne to usługa dostępna wyłącznie u bezpośredniego producenta. Regały paletowe wykonuje się głównie z aluminium oraz stali. To oznacza dobre wartości udźwigu, którego jednak nie należy przekraczać ze względu na ryzyko odgięcia konstrukcji.

Główne zalety dla użytkownika

  • konstrukcja statystyczna lub dynamiczna z możliwością indywidualnego dopasowania do powierzchni składowania,
  • niska cena, mało wymagające w serwisowaniu,
  • do wielu grup asortymentu, szansa na dywersyfikację gospodarki magazynowej,
  • jedna z najlepszych propozycji dla magazynów wysokiego składowania,
  • dodatkowe wyposażenie pozwala na ochronę wózków widłowych przed obiciem i na przechowywanie ładunków niespaletyzowanych.

Jakie magazyny zyskają najbardziej na wdrożeniu?

Jeden regał paletowy pozwala na zabezpieczenie wielu rodzajów półproduktów, w tym niespaletyzowanych. To wpływa pozytywnie na elastyczność zarządzania gospodarką magazynową. Do obsługi systemu potrzeba wózków widłowych i wyznaczenia ścieżek komunikacyjnych. To jedna z podstawowych inwestycji w magazynie, do tego łatwa w konfiguracji pionowej. Wysokie magazyny zyskają najbardziej na właściwościach konstrukcji.

Propozycja na dywersyfikację w niskiej cenie

Wyposażenie magazynu wymaga naturalnie indywidualnego przystosowania. Regały dające szansę dywersyfikacji asortymentu to zawsze prawidłowy wybór, bo sprawdzają się w zmiennych warunkach prowadzenia działalności. Regały paletowe przyjmują wiele form, a cenowo znajdują się w ścisłej czołówce u producentów. Spełniają naturalnie niezbędne normy techniczne.