Sprężone powietrze jest niezbędne w wielu gałęziach przemysłu. Może służyć do obsługi linii produkcyjnych, jest też potrzebne wszędzie tam, gdzie zastosowanie znajdują narzędzia pneumatyczne. Wiele firm z różnych branż (np. farmaceutycznej, motoryzacyjnej czy budowlanej) musi zaopatrzyć się w urządzenia pozwalające na pozyskanie jego znacznej ilości, by możliwe było uruchomienie procesów produkcyjnych. Nie dziwi więc, że producenci sprężarek dostarczają swoim klientom coraz ciekawsze rozwiązania, które z jednej strony pozwalają na zwiększenie wydajności pracy danej maszyny, a z drugiej pozwalają przedsiębiorstwom na dokonywanie oszczędności. Przykładem mogą być jedne z najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń dostępnych na rynku – turbosprężarki. Co je wyróżnia?

Innowacyjne rozwiązania

Turbosprężarki HST są wynikiem dążenia do uzyskania najlepszych osiągów przy zmniejszeniu kosztów eksploatacji. Jak jest to możliwe? Pomysł wydaje się dość prosty – aby ograniczyć awaryjność poszczególnych elementów konstrukcyjnych sprężarki, trzeba było zredukować ich liczbę. Mechanizm napędzający zastosowany w tych urządzeniach został oparty na łożyskach powietrznych, co przekłada się na znacznie niższe zużycie energii w czasie pracy silnika. Wykorzystanie tak zaprojektowanej maszyny może przynieść firmie nawet 30% oszczędności przy wytwarzaniu sprężonego powietrza! Nie wpływa to na zmniejszenie wydajności urządzenia. W ciągu minuty możemy pozyskać nawet 37 m3 sprężonego powietrza.

Najlepsza sprężarka bezolejowa

Zaprojektowanie mechanizmu napędowego w oparciu o łożyska powietrzne pozwala na pozyskanie powietrza najwyższej jakości. Prawidłowa eksploatacja sprężarki nie wymaga bowiem smarowania i działa w pełni bezobsługowo. Korzystając z turbosprężarki HST, pozyskujemy powietrze klasy 0 według klasyfikacji ISO. Jej zakup będzie więc korzystny przede wszystkim w przedsiębiorstwach związanych z branżą medyczną, farmaceutyczną, a także tych, które zajmują się produkcją żywności.

Inne zalety turbosprężarki HST

Nie bez znaczenia przy wyborze sprężarki do przedsiębiorstwa jest jej rozmiar. Nie wszędzie możemy pozwolić sobie na dowolne gospodarowanie przestrzenią. Turbosprężarki HST zajmują dużo mniej miejsca niż tradycyjne sprężarki śrubowe. Redukcja elementów technicznych przekłada się też na znaczne obniżenie wagi całej zabudowy. Wpływa to oczywiście na większą mobilność całego urządzenia. Zastosowanie łożysk powietrznych sprawia też, że praca kompresora jest zdecydowanie bardziej cicha.

Turbosprężarki HST to urządzenia innowacyjne, które pozwalają na pozyskiwanie znacznej ilości sprężonego powietrza, generując przy oszczędności dla danego przedsiębiorstwa. Warto zwrócić również uwagę na dostępne na rynku modele. Najmniejsze z urządzeń wyposażone jest w silnik o mocy 55 kW, dzięki czemu może być ono wystarczające nawet do potrzeb małych przedsiębiorstw.

Inspirowane: Bogepolska.pl – sprężarki śrubowe