Ratowanie ludzkiego zdrowia i życia to olbrzymie wyzwanie, więc przedstawiciele służb takich jak np. straż pożarna muszą korzystać z solidnych, i niezawodnych rozwiązań. Na co dzień w pracy o takim charakterze przydają się rozpieracze teleskopowe, czyli sprzęty o specjalistycznym przeznaczeniu. Do czego konkretnie służą i jakie są ich cechy charakterystyczne? Poniżej przedstawiamy najważniejsze walory nowoczesnych sprzętów ratowniczych, które warto znać, nawet nie będąc fachowcem w tym zakresie.

Do czego przeznaczony jest rozpieracz teleskopowy?

Jak sama nazwa wskazuje, rozpieracz to narzędzie służące do rozpierania elementów lub powierzchni jakimi mogą być np. zakleszczone samochody, części maszyn i większych konstrukcji, skały bądź inne naturalne przeszkody. Budowa rozpieracza teleskopowego jest prosta. Stanowi on rozkładany pałąk, który służy do oddzielania, podtrzymywania w odpowiedniej odległości od siebie lub podważania elementów. Wykorzystywanie rozpieraczy teleskopowych ma ogromne znaczenie podczas wypadków telekomunikacyjnych, zawalenia się nieruchomości lub wszelkich zdarzeń, w wyniku których jakaś osoba jest przygnieciona przez ciężkie elementy, albo odcięta od drogi ucieczki. Rozpieraczy rozkładanych używają np. strażacy, aby wyciągnąć ofiarę kolizji z auta. Przydają się także podczas występowania klęsk żywiołowych oraz nagłych, i nieprzewidzianych zdarzeń losowych.

Podstawowe zalety rozpieraczy teleskopowych

Rozpieracze teleskopowe muszą być wykonane w taki sposób, aby służby ratownicze mogły efektywnie nieść pomoc bez dodatkowych obciążeń. Dlatego też rozpieracze muszą być przede wszystkim lekkie i poręczne. Ich waga zazwyczaj nie przekracza 20 kilogramów. Sprzęty tego typu są ergonomiczne, więc idealnie dopasowują się do ludzkiej dłoni oraz trudnych uwarunkowań terenu. Kolejną bardzo ważną cechą charakterystyczną teleskopowych narzędzi rozpierających jest ich wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Rozpieracze mają odpowiednią długość, a niektóre z nich posiadają dodatkową specjalną przedłużkę, by docierać nawet w miejsca trudno dostępne. Rozpieracze teleskopowe stanowią obecnie jeden z podstawowych elementów ekwipunku jednostek ratowniczych na całym świecie.

Jaki rozpieracz teleskopowy wybrać?

Dobry rozpieracz teleskopowy powinien spełniać wszelkie wymogi przewidziane dla tego typu urządzeń. Najlepiej zatem rozejrzeć się za nim w specjalistycznym punkcie, który oferuje wyłącznie narzędzia sprawdzonych producentów. Spełnianie norm bezpieczeństwa i posiadanie wymaganych atestów to kryterium, które bezwzględnie musi zostać sprawdzone, gdyż stawką jest ludzkie zdrowie, a nawet w niektórych przypadkach życie. Optymalną wagę i długość narzędzi ratowniczych można dostosować do swoich indywidualnych potrzeb.