Jak zaopatrzyć się w owoce, warzywa i zioła ze sprawdzonego, ekologicznego źródła? Najlepiej wyhodować je samodzielnie. Hydroponiczna uprawa roślin w domu w specjalnych growboxach to rozwiązanie, dzięki któremu brak ogródka, sprzyjającego klimatu i czasu nie stanowi problemu.
Hydroponiczna uprawa roślin w domu – jak to działa?
Do hydroponicznej uprawy roślin w domowych warunkach służą specjalne namioty uprawowe, growboxy. To miniaturowe szklarnie, które pozwalają stworzyć idealne warunki dla wzrostu praktycznie wszystkich roślin, np. warzyw, ziół, kwiatów. Odpowiednie systemy pozwalają na zaprogramowanie panujących w namiocie uprawowym warunków (temperatury, wilgotności, czasu naświetlania, intensywności naświetlania, zawartości CO2). Jakiego sprzętu potrzebujemy do hydroponicznej uprawy roślin w domu?
Growbox
To podstawowy element hydroponicznego systemu uprawy roślin. Dzięki swojej specjalnej konstrukcji, szczelności, zróżnicowanym rozmiarom, pozwala na stworzenie warunków potrzebnych do prawidłowego wzrostu, a przez to – zapewnienia jak najlepszych efektów naszej hodowli.
Oświetlenie
Przekrój oświetlenia do growboxów jest bardzo szeroki. Najprostszym i najtańszym sprzętem doświetlającym są standardowe żarówki LED o dość niskiej mocy (przykładowo 18 W) z jednym trybem świecenia. Oświetleniem, które sprawdzi się zarówno w małych amatorskich, jak i w większych i bardziej profesjonalnych growboxach, są lampy sodowe, nadające się do doświetlania uprawy w całym cyklu życia. Lampy sodowe to kompromis mocy i ceny. Jedna lampa o mocy 400 W spokojnie wystarcza na doświetlenie 1 m2 uprawy. Najbardziej efektywnymi, przeznaczonymi do średnich i dużych upraw lampami są profesjonalne lampy LED o mocy kilkuset W, kilku kolorach diod i dostępnymi trybami pracy lampy dopasowanymi do fazy rozwoju roślin.
Cyrkulacja powietrza
Wentylator to niezbędny element growboxa, który zapewnia właściwą cyrkulację powietrza wewnątrz namiotu. Tutaj również mamy szeroki wybór produktów. Zaczynając od podstawowych wentylatorów mieszających (wiatraków), aż do profesjonalnych zestawów wentylacyjnych, składających się z wentylatora i filtra węglowego, który zapewnia neutralizację niechcianych zapachów.
Klimat
Warto zainwestować w hydrostat lub termostat, aby móc dokładnie kontrolować panujące wewnątrz namiotu warunki klimatyczne. Obecnie można zakupić profesjonalne stacje pogody, które czuwają nad temperaturą i wilgotnością. Stacje pogody można połączyć z wentylatorem kanałowym i zaprogramować tak, aby po osiągnięciu wskazanej temperatury maksymalnej, wentylator włączał się automatycznie i obniżał ją do optimum. Na tej samej zasadzie działa hydrostat, informując system o przekroczeniu dopuszczalnej wilgotności.
Programator czasowy
Pozwala na zautomatyzowanie pracy growboxa. Dzięki jego zastosowaniu mamy możliwość uregulowania dobowego cyklu naszej uprawy, choćby poprzez określenie godzin oświetlania rośliny.
Poza wyżej wymienionym sprzętem nie można też zapomnieć o podstawowych elementach, jak odpowiednio dobrane do uprawy podłoże, nawozy, donice oraz podstawki. Te ostatnie zapobiegną wypłukiwaniu nawozu.
W zależności od tego, jak dużą uprawę planujemy założyć i w jakim stopniu ma być ona zautomatyzowana oraz kontrolowana, mamy do wyboru różne namioty uprawowe oraz różne systemy i akcesoria do hydroponicznej uprawy roślin w domowych warunkach. Podstawowy, niewielki growbox z oświetleniem i wentylacją to wydatek rzędu 400-500 złotych, natomiast koszt zakupu dużego namiotu uprawowego, wyposażonego w zaawansowane mierniki, programatory, czujniki i filtry, to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych.
Inspirowane: Growtent.pl – lampy led do roślin