Systemy transportu pneumatycznego znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, gdzie zachodzi konieczność transportowania surowców o sypkiej lub suchej charakterystyce. Ich coraz większa popularność wiąże się z innowacyjnością, często znaczną redukcją kosztów funkcjonowania zakładu oraz łatwością rozbudowy całej instalacji. Co więcej, sam system transportu nie zajmuje dużej ilości miejsca.

Systemu transportu pneumatycznego – podstawowe informacje

Systemy transportu pneumatycznego projektowane są w oparciu o instalacje rurowe oraz urządzenia wprawiające w ruch transportowany materiał. W powszechnym użyciu są dwa ich rodzaje – systemy tłoczące (linia wytwarza dodatnie ciśnienie) lub systemy ssące (linia wytwarza ujemne ciśnienie).

Instalacje rurowe

Jednym z podstawowych elementów każdego systemu transportu pneumatycznego są instalacje rurowe. To właśnie ich zadaniem jest rzeczywisty transport materiału przy jednoczesnym generowaniu jak najmniejszych oporów w układzie. Pojęcie oporów transportowych jest w tym przypadku niezwykle ważne, gdyż to właśnie od nich w dużym stopniu zależy koszt funkcjonowania całego systemu pneumatycznego. Niemniej ważna jest również bezawaryjność oraz pełna szczelność każdego połączenia, jak i samych rur.

Łuki o dużym promieniu

Zważywszy na wysoką szczelność, bezawaryjność oraz niskie opory transportowe łuki o dużym promieniu są coraz chętniej stosowane we wszelkiego rodzaju systemach pneumatycznych.

Łuki produkowane są w szerokim zakresie średnic (od 38,0 do 206,0 mm), co pozwala na dostosowanie ich do różnych gabarytów systemów transportowych. Ich promień wygięcia może wahać się od 50 do 1500 mm. Standardowo jednak produkowane modele mają promień rzędu 500, 800 lub 1000 mm. Zapewnia to im najlepsze parametry transportowe. Grubość ścianki łuku waha się od 1,5 do 3 mm, co w głównej mierze uzależnione jest od transportowanego materiału oraz zakładanej trwałości systemu. Każdy koniec łuku o dużym promieniu zakończony jest 100 lub 200 mm prostym odcinkiem. Istotnie ułatwia to montaż elementu i poprawia szczelność samego połączenia (często do tego typu połączeń wykorzystywane są złączki rurowe Eurac).

Standardowo łuki o dużym promieniu produkowane są ze stali nierdzewnej (1,4301 lub 1,4307), aluminium (AlMgSi 0,5) lub też szkła borowo-krzemowego. Co więcej, na rynku znajdziemy też łuki wykonane ze stali nierdzewnej AISI 304 po obróbce cieplnej. Są one przeznaczone do transportu materiałów o silnych właściwościach wycierających.

Podsumowanie zalet

Wśród niewątpliwych zalet łuków o dużym promieniu można wymienić:

  • Niskie opory transportowe, a co za tym idzie niższe koszty użytkowania całej instalacji.
  • Możliwość szerokiego wyboru średnic oraz promieni gięcia łuków, co jest szczególnie ważne w przypadku systemów bardziej złożonych i rozbudowanych.
  • Możliwość wykonania łuku ze stali AlMgSi 0,5 – wysoka odporność na ścieranie.
  • Łatwość montażu przy użyciu złączek rurowych Eurac.

Podsumowując, systemy transportu pneumatycznego stają się coraz bardziej popularne, a ich producenci dążą do ciągłej redukcji kosztów ich użytkowania oraz poprawy ich bezawaryjności. Nie dziwi więc, że coraz częściej zastosowanie znajdują łuki o dużym promieniu.