Wraz z postępem technologii rosną nasze oczekiwania co do możliwości nowych urządzeń. Chcemy, by nasze komputery pracowały szybciej, bardziej efektywnie, prognozowały, obliczały i rozwiązywały problemy. Dzisiejsze komputery przestają już wystarczać naszym potrzebom. Giganci w dziedzinie technologii zwiastują nową erę, erę komputerów kwantowych wielokrotnie przewyższających swoimi możliwościami dzisiejsze sprzęty.
Komputery kwantowe – czym są i dlaczego są lepsze?
Obecnie zaawansowana technologia oferuje nam bardzo dobre komputery wykorzystywane nie tylko przez prywatne osoby czy firmy, ale również przez wielkie korporacje do bardzo skomplikowanych operacji. W procesie badawczym odkryto jednak nową technologię, która ma wyprzeć tradycyjne bity. Apetyty wszystkich wzrosły, kiedy pojawiły się stwierdzenia, że dzięki takim komputerom lekarstwa na nieuleczalne choroby mogłyby zostać wynalezione kilka lat wcześniej.
Komputer kwantowy różni się tym od zwykłego komputera, że jego technika obliczeniowa opiera się na teorii kwantowej wykorzystującej kubity. Najprościej rzecz ujmując, komputer kwantowy jest w stanie wykonać wiele operacji na raz, podczas gdy normalnemu komputerowi zajęłoby to kilkanaście czy nawet kilkaset lat. Tak, mowa właśnie o takich różnicach, więc nic dziwnego, że wiele poważnych firm inwestuje w badania nad techniką kwantową. Jest to perspektywa postępu dla świata, nauki, medycyny. Komputer kwantowy daje ogromne możliwości łamania szyfrów, symulacji, prognoz z większą dokładnością.
Kiedy będą dostępne komputery kwantowe
Wiele firm dwoi się i troi, by udoskonalić technikę kwantową wykorzystywaną w komputerach. Nie jest to łatwa sprawa, gdyż jak do tej pory nie udało się stworzyć jednostki trwałej. Jest to największy problem, ponieważ system kwantowy jest niezwykle delikatny. Każdy hałas, zmiana temperatury czy ruch prowadzą do dekoherencji, czyli tzw. „wycieku” energii, a co za tym idzie – do pomyłek w obliczeniach. Nawet najmniejszy kontakt z otoczeniem może wpłynąć na wyniki obliczeń. Jak do tej pory utrzymanie kwantowej kombinacji potrzebuje ściśle określonego środowiska i temperatury.
Na tym etapie komputery kwantowe nie są jeszcze gotowe do pracy w warunkach, w jakich mogą pracować normalne komputery. Generują zbyt wiele błędów, dlatego przyjdzie nam czekać kilka lat, zanim zostaną na tyle udoskonalone, by służyć nam powszechnie. Wiele firm i organizacji testuje komputery kwantowe, chwaląc się wynikami i zapowiadając rychłe postępy, jeśli chodzi o masowe wykorzystanie tych supermaszyn.
W 2017 roku firma Google ogłosiła, że chce skomercjalizować technologie kwantowe i zapowiedziała, że w ciągu pięciu lat zostanie liderem. W posiadaniu firmy znajduje się 49-kubitowy komputer kwantowy. Pracownicy chwalili się jego nieograniczonymi możliwościami obliczeniowymi. W tym samym czasie IBM chwalił się 50-kubitowym komputerem kwantowym. Na ten moment są to tylko krótkotrwałe sukcesy, ponieważ niestabilność technologii sprawia, że nie można ich praktycznie zastosować.
Firmy, które mają wiele osiągnięć na rynku komputerów kwantowych, jest sporo. Wiele z nich zapowiada stworzenie komputera kwantowego, z którego będą mogli korzystać wszyscy użytkownicy. Microsoft chce wprowadzić w ciągu pięciu lat komputery kwantowe do oferty chmurowej Azure.
Wszystko wskazuje na to, że na upowszechnienie komputerów kwantowych przyjdzie nam jeszcze poczekać. Google ocenia ten czas na około 10 lat. Biorąc pod uwagę, jakie możliwości może dać nam nowa technologia, wydaje się, że warto poczekać.
Inspirowane: Teamquest.pl – praca w it