Whisky to trunek o bardzo bogatej historii i długiej tradycji, który jak podają źródła, wywodzi się najprawdopodobniej z Irlandii. Od lat cieszy się on niesłabnącą popularnością, a jego produkcją zajmują się kraje rozsiane po całym świecie. Jednak jej najbardziej osławione rodzaje wywodzą się z krajów europejskich, czyli Szkocji i Irlandii. Co jeszcze warto wiedzieć o whisky?

Rodzaje whisky

Whisky to alkohol powstający z destylacji zacieru produkowanego ze zbóż, który jest następnie poddawany procesowi dojrzewania w drewnianych beczkach. O tym, z jakim rodzajem whisky mamy do czynienia stanowią głównie różnice w składnikach oraz czasie dojrzewania i rodzaju beczek. Podstawowy podział obejmuje single malt i blended whisky. Single malt whisky to alkohol produkowany wyłącznie ze słodów jęczmiennych jednego rodzaju i w jednej destylarni. Blended whisky to z kolei alkohol kupażowany z kilku lub nawet kilkudziesięciu rodzajów single malt i grain whisky (whisky zbożowa). Oprócz tego możemy wyróżnić single cask whisky, która charakteryzuje się tym, że pochodzi tylko z jednej beczki, wytwórni i z jednego destylatu.

Proces produkcji

Proces powstawania whisky jest dość złożony. Procedura i rodzaje użytych składników mogą być odmienne w zależności od kraju produkcji. Zasadniczo jednak przebieg wytwarzania opiera się na kilku niezmiennych krokach, wśród których wymienić możemy słodowanie, zacieranie, fermentację, destylację i napełnianie beczek. W kolejnej fazie produkcji alkohol dojrzewa, najczęściej w beczkach dębowych. Czas leżakowania jest różny w zależności od rodzaju whisky. Dla przykładu, najwyższej jakości szkocka single malt whisky, musi leżakować minimum trzy lata. Co ciekawe, większość wykorzystywanych w Szkocji beczek pochodzi z USA, gdzie przechowywano w nich burbon. Po okresie leżakowania whisky przelewana jest do butelek lub podlega jeszcze wcześniej procesowi kupażowania, czyli mieszania w celu uzyskania whisky blended.

Jak pić whisky?

Wyjątkowy trunek wymaga odpowiedniego podania. Dlatego też najbardziej aromatyczne i najlepszej jakości single malt dobrze jest degustować w szklance o kształcie tulipana. Do typu blended z kolei lepiej nadawać się będą tak zwane szklanki tumbler, które charakteryzują się masywnym dnem i cienkimi ściankami. Co więcej, whisky możemy spożywać samodzielnie lub z odrobiną wody podkreślającą dymne nuty aromatu lub z kostkami lodu, które dodadzą trunkowi lekkości i orzeźwienia. Młodsze trunki z gatunku whisky blended możemy dodawać do drinków i mieszać je np. z colą.

Whisky to szlachetny trunek, który doceniany jest przez koneserów na całym świecie. Właściwie podana, cieszy wszystkie zmysły, dlatego niezwykle ważna jest sama oprawa degustacji.