Postępujący rozwój technologii wpłynął w znacznym stopniu na ilość dokumentów, które powstają fizycznie. Nie oznacza to jednak, że tradycyjne formy przestały egzystować. Wręcz przeciwnie, wiele kwestii nadal wymaga wydrukowania dokumentów na papierze. Niektóre sytuacje cechuje spora ilość kartek, a jak wiadomo, pojedyncze strony dokumentów, rozpraw, prac i innych tworów, łatwo wypadają i giną, tym samym narażając całokształt. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą różne metody łączenia pojedynczych kartek w całe dokumenty.

Rynek proponuje wiele form łączenia papieru w całe pliki. To, że tradycyjna, papierowa forma wielu dokumentów nadal ma się dobrze, idealnie świadczą nowe, coraz bardziej trwałe i niezawodne metody łączenia papieru w całość. Warto jednak wybrać taki sposób, który zagwarantuje, że kartki pozostaną w całości, a do tego zawartość dokumentów nie zostanie narażona na czynniki destrukcyjne. Jaką metodę na łączenie dokumentów wybrać?

Termobindowanie – metoda łączenia dokumentów

Termobindowanie, jak sama nazwa wskazuje, to bindowanie za pomocą temperatury. Papier umieszcza się w grzbiecie okładki, który jest pokryty klejem. Klej ten pod wpływem temperatury aktywuje się, łącząc zebrany papier w całość. Tak przygotowany plik jest trwało sklejony, a więc nie ma mowy o wypadaniu pojedynczych stron. Co ważne, metoda ta gwarantuje wieloletnią trwałość, przy czym umożliwia w wygodny sposób przeglądanie scalonego dokumentu.

Cały proces termobindowanie odbywa się szybko. Introligator lub specjalista zajmujący się papierem umieszcza plik kartek w okładce wykonanej z odpornego materiału. Dokument układa się tak, aby wszystkie kartki były równo. Tak przygotowany plik, umieszcza się w specjalnej maszynie. Po około 30 sekundach, pojedyncze kartki są złączone. Po wyciągnięciu dokumentu, należy chwile odczekać aby ostygł. To ostatni etap, po którym oprawa jest gotowa.

Zalety termobindowania

Termobindowanie do świetna metoda na połączenie bardzo wielu kartek. Podstawą oprawy jest gotowa okładka, których wybór jest naprawdę spory; od różnych kolorów, po wszystkie możliwe formaty. Tak, aby każdy dokument mógł zostać poddany termobindowaniu. Co ważne, mimo wykorzystania wysokiej temperatury, dokument nie jest narażony w żadne sposób na zniszczenie. Tak oprawiony papier, jest świetnie zabezpieczony, dzięki czemu tusz nie wyblaknie, a przetrwa wiele lat. Oprawione dokumenty można przeglądać, bez zmartwienia o wypadające ze środka kartki. Termobindowanie to metoda, którą stosuje się do materiałów handlowych, instrukcji, certyfikatów, dyplomów, zestawów dokumentów, prac dyplomowych, kosztorysów i innych.