Droga tymczasowa na budowie jest bardzo ważnym elementem inwestycji budowlanej. Odpowiednie jej zaprojektowanie i wykonanie ma duży wpływ na koszty, chroni środowisko naturalne i zapobiega opóźnieniom. Bardzo ważne jest wybranie najlepszego rozwiązania materiałowego do jej wykonania.

Co zapewnia dobrze wykonana droga tymczasowa?

Droga tymczasowa najczęściej składa się z ułożonych w odpowiedni sposób płyt. Solidnie zaprojektowana i wykonana umożliwia dojazd pojazdów i dostęp pracowników do błotnistych fragmentów placu budowy. Ciężki sprzęt nie utknie w mokrej nawierzchni i nie będzie opóźnień w pracy. Jednocześnie droga tymczasowa zapobiega erozji gleby.

Najczęściej stosowane płyty 

Przez długi czas drogi tymczasowe wykonywano głównie z płyt betonowych. Tworzą one solidną trasę przejazdu, lecz nie są pozbawione wad. Przede wszystkim potrzebują wcześniejszego przygotowania podłoża. Są też bardzo ciężkie, więc kłopotem jest ich transport. Układanie ich wymaga zastosowania dźwigów. Po ich zdemontowaniu często okazuje się, że teren pod drogą został mocno zniszczony, ponieważ poza ciężkim sprzętem dużą wagę miały też płyty. Wielokrotne ich stosowanie nie zawsze jest możliwe, ponieważ podczas użytkowania drogi tymczasowej niejednokrotnie ulegają one uszkodzeniom.

Obecnie coraz częściej sięga się po nowocześniejsze rozwiązania. Najlepiej oceniane są płyty aluminiowe.

Droga tymczasowa na placu budowy-czy płyty aluminiowe to dobry wybór?

Płyty aluminiowe przede wszystkich są o wiele lżejsze niż betonowe. Ma to bardzo duży wpływ na wygodę ich transportowania, ale też koszt przewozu. Rozłożenie i złożenie drogi z nich wykonanej nie wymaga współpracy zbyt wielu osób. Dużą zaletą tych płyt jest ich elastyczność. Często są tworzone z materiałów pozyskiwanych z recyklingu. Nie są aż tak podatne na zniszczenia jak płyty betonowe, dlatego można je używać wiele razy na różnych placach budowy. Sprawdzają się również przy trudniejszych terenach. Wytrzymują nacisk typowych pojazdów, a także ciężkiego sprzętu. Podłoże po ich stosowaniu jest o wiele mniej zniszczone w porównaniu do użycia płyt betonowych. Zdecydowanie można stwierdzić, że są przyjazne środowisku. Koszt ich zakupu oraz możliwość wielokrotnego używania również są doceniane przez inwestorów.

Projektując drogę tymczasową na placu budowy nie warto trzymać się jedynie tradycyjnych rozwiązań, ale również skorzystać z nowocześniejszych materiałów. Płyty aluminiowe są równie wytrzymałe jak betonowe, a jednocześnie nie są tak podatne na zniszczenia i posiadają wiele innych zalet. Będą wpisywały się w nurt ochrony środowiska naturalnego, a ich atrakcyjna cena i możliwość wielokrotnego użytku na pewno zostaną docenione przez inwestorów.