Transport ładunków LTL jest jednym z popularniejszych usług poszukiwanych przez klientów. Jak zorganizować przewóz drobnicowy międzynarodowy? Z jakich środków transportu korzystać? Który środek transportu będzie najkorzystniejszy dla Twojej firmy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule. 

Co to jest transport drobnicowy

Transport drobnicowy to rodzaj transportu, który polega na przewożeniu ładunków o różnych gabarytach i masach, zwykle mniejszych niż wymagane dla wypełnienia całego pojazdu lub kontenera. Transport drobnicowy charakteryzuje się szybką obsługą — zazwyczaj ładunek drobnicowy szybciej znajduje przewoźnika, niż całokontenerowy. Co więcej, przewóz ładunku drobnicowego może odbywać się w zróżnicowany sposób za pomocą różnych środków transportu. To jest możliwe dzięki dostępności szerokiej floty pojazdów na rynku, które są w stanie obsłużyć nie tylko przewóz kontenerów ciągniki siodłowe), ale także mniejszych ładunków — na przykład paletowych.

Transport drobnicowy głównie jest realizowany przez transport ciężarowy. Sprzyja mu wysoka gęstość dróg krajowych i międzynarodowych. Jednakże przewóz ładunków drobnicowych realizowany jest także innymi środkami transportu — koleją,  samolotami transportowymi czy frachtem morskim. Transport drobnicowy może korzystać z usług multimodalnych ,w ramach których jeden ładunek będzie podróżować wieloma środkami transportu — na przykład koleją i samochodem ciężarowym. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne dla przedsiębiorców, ponieważ zmniejsza koszty przewozu i skraca jego czas. 

Transport drobnicowy jest szczególnie ważny dla małych i średnich przedsiębiorstw, które poszukują rozwiązań do ładunków o mniejszych gabarytach. Dzięki transportowi drobnicowemu firmy optymalizują koszty dostawy w stosunku do przewozów całokontenerowych czy całopojazdowych.

Transport drobnicowy na odległościach krótszych niż 3 tys. km

Na stosunkowo krótkich trasach sprawdza się transport drobnicowy realizowany za pomocą przewozu samochodowego. Jest on niewątpliwie najpopularniejszym środkiem przewozu typu LTL. Na stosunkowo krótkich trasach liczących do 3 tys. km zapewnia szybki czas dostawy oraz wygodną usługę door-to-door, dzięki której towar przewożony jest bezpośrednio od nadawcy do adresata. Zaletą tego rozwiązania jest różnorodny tabor samochodów, który pozwala na przewóz każdego rodzaju ładunku. Samochody ciężarowe pozwalają w opcji transportu drobnicowego na przewóz ładunków wymagających temperatury kontrolowanej, a nawet ładunków niebezpiecznych. Co więcej, transport samochodowy oferuje korzystne ceny przewozu. 

Transport drobnicowy w imporcie towarów z Chin

W przypadku przewozu ładunków na większych odległościach – na przykład towarów z Chin lub państw Dalekiego Wschodu także istnieje możliwość przewozów drobnicowych. W tym przypadku jednak najlepiej sprawdzają się możliwości oferowane przez transport multimodalny łączący kilka różnych środków transportu w jeden proces transportowy. Klient sprowadzający towary z ChRL może zdecydować się na połączenie frachtu morskiego, kolejowego czy lotniczego ze spedycją samochodową. W ten sposób może optymalizować czas i koszty przewozu oraz jednocześnie dostosować je do swoich potrzeb. Każdy z tych środków transportu realizuje przewóz drobnicowy. 

Ciekawym rozwiązaniem transportowym jest przewóz towarów z Chin za pomocą transportu multimodalnego obejmującego fracht kolejowy i transport samochodowy. Wykorzystując te środki transportu 2 lub 3 razy skraca się globalny transit time przewozu w porównaniu z frachtem morskim, a koszty takiego przewozu są kilkukrotnie niższe, niż transportu multimodalnego opartego na przewozie lotniczym. Co więcej, transport drobnicowy z Chin za pomocą ekspresowych pociągów towarowych może okazać się nie tylko szybszy, ale i tańszy niż fracht morski. Warto pamiętać, że w przypadku spedycji organizowanej z innych państw, a szczególnie z krajów spoza naszego europejskiego kręgu kulturowego, warto korzystać z doradztwa i usług doświadczonych firm specjalizujących się w spedycji międzynarodowej realizowanej za pomocą różnych środków transportu. Spedytor sprawnie zorganizuje każdy transport, także multimodalny, załatwi wszelkie formalności i zoptymalizuje czas i koszty przewozu do oczekiwań klienta.