Branża transportowa rozwija się bardzo dynamicznie, pozwalając na wybór środka transportu dopasowanego indywidualnie do potrzeb klienta. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady, więc warto rozważyć, które z nich będzie najbardziej optymalne. Jakie są korzyści z wyboru spedycji lotniczej i dla kogo będzie ona najlepszą opcją?

Szybkość i niezawodność

Spedycja lotnicza jest najlepszym wyborem, kiedy kluczowy jest czas dostarczenia przesyłki. Niewątpliwie samoloty są obecnie najszybszym środkiem transportu gwarantującym szybką dostawę towaru. Transport drogą powietrzną jest niezawodny, bezpieczny a cały proces jest stosunkowo krótki, zwłaszcza na dalekich trasach. Wybór tego środka transportu oznacza brak konieczności odpraw celnych podczas przekraczania kolejnych granic państwowych, co zdecydowanie skraca czas przewozu, wyjątkiem jest oczywiście ostatnia granica w państwie docelowym.

Szybki transport lotniczy sprawdzi się przede wszystkim przy przewożeniu towarów szybko psujących się, artykułów sezonowych czy leków. Równie często drogą powietrzną transportowane są rośliny, zwierzęta i produkty wartościowe. Jest to także najlepszy sposób przewożenia towarów licznych i drobnych, półproduktów, części zamiennych i towarów tracących szybko na wartości. Samolot jest również wybierany bardzo często przez firmy kurierskie, gdzie dostawa na czas i bezpieczeństwo przewożonego towaru są bardzo istotne.

Jest to idealne rozwiązanie w przypadku tras bardzo dalekich i międzykontynentalnych, a intensywny rozwój infrastruktury lotniczej pozwala na dostarczenie przesyłki praktycznie w każde miejsce na świecie. Samolot jest ponadto najbardziej punktualnym środkiem transportu, a nowoczesne rozwiązania stosowane w maszynach pozwalają na loty nawet w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, nie powodując opóźnień.

Bezpieczny transport towarów

Statystycznie samolot stanowi najbezpieczniejszy środek transportu, nie tylko ze względu na małą ilość wypadków, ale również ze względu na restrykcyjność procedur i obowiązkowych kontroli. Część towarów, takich jak ładunki niebezpieczne, artykuły wartościowe, rośliny czy zwierzęta wymagają odpowiednich zabezpieczeń i sposobu przechowywania, co dodatkowo pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo przewożonego towaru.

Profesjonalne firmy spedycyjne korzystają z usług sprawdzonych i renomowanych linii lotniczych, dzięki czemu gwarantują rzetelne przeprowadzenie procesu transportu. Coraz częściej oferują również dodatkowe usługi jak śledzenie przesyłki, ubezpieczenie towaru czy organizacja przewozu materiałów niebezpiecznych.

Wyjątkowa elastyczność usługi

Powierzenie transportu towarów w ręce profesjonalnej firmy spedycyjnej pozwala na zaoszczędzenie czasu, często również i pieniędzy, ponieważ specjaliści dobiorą rozwiązanie najbardziej optymalne do naszych potrzeb i budżetu. Profesjonaliści zajmą się całym procesem transportu, dbając o dokumentację przewozową, magazynowanie ładunku, odprawy celne i inne konieczne formalności.

Transport drogą lotniczą zapewnia elastyczność, ponieważ pozwala wybrać miejsce odbioru i dostawy przesyłki. Przy wyborze usługi „door to door”, firma spedycyjna odbiera przesyłkę od nadawcy i transportuje ją w miejsce wskazane przez osobę zlecającą przewóz, a cała odpowiedzialność za proces spoczywa na zleceniobiorcy. Można także wybrać transport typu cargo, czyli odbiór i dostawę towaru na wskazanych lotniskach, jeśli podróż samolotem jest tylko jednym z etapów przewozu przesyłki.

Przewóz towarów samolotem, zwłaszcza na dalekich trasach, jest również często łączone z transportem morskim. Zapewnia to optymalnie szybki czas przewozu a zarazem stosunkowo niskie ceny. W przypadku bardziej skomplikowanych tras czy ładunków, transport drogą powietrzną bywa łączony z transportem multimodalnym, wykorzystującym co najmniej dwa różne środki transportu, jak na przykład kolej czy samochody ciężarowe. Połączenie różnych środków transportu pozwala na kompromis pomiędzy niską ceną, szybką dostawą i stopniem zaangażowania zasobów.

Źródło: Symlog – Spedycja międzynarodowa