Zmywarka to urządzenie AGD, bez którego bardzo ciężko sobie wyobrazić funkcjonowanie nowoczesnej kuchni. Dzięki zmywarce nie trzeba już poświęcać czasu na zmywanie naczyń. Jednak nawet najlepsze urządzenie może od czasu do czasu ulec awarii. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Jakie są najczęstsze usterki w przypadku zmywarek?

Problemy z odprowadzaniem wody

Zmywarki często ulegają drobnym awariom z uwagi na problemy z odprowadzaniem wody. W tej sytuacji niesprawność jest skutkiem zablokowania dopływu wody do zmywarki. Niekiedy w środku urządzenia osadza się kamień lub dochodzi do zablokowania sita za sprawą dużych rozmiarów cząstek jedzenia.

Zablokowanie zmywarki za sprawą resztek w formie granulek czy piasku

Gdy w środku komory zmywarki znajdują się pozostałości, które na pierwszy rzut oka przypominają piasek, to znak, że prawdopodobnie doszło do zatkania filtrów czy ich nieodpowiedniego montażu. Wówczas konieczny jest demontaż filtrów, ich dokładnie oczyszczenie i ponowne dokręcenie  w odpowiednim miejscu.

Gromadzenie się na dnie zmywarki piany

W sytuacji, gdy na dnie zmywarki pojawia się piana, jest to najczęściej efektem wstępnego ręcznego zmywania naczyń w zlewie. Gdy naczynia i zastawa są opłukiwane pod bieżącą wodą, nie należy do tego celu używać zbyt dużej ilości detergentów np. płynu do mycia naczyń.

Wyciek wody spod uszczelek w zmywarce

Czasem dochodzi do wycieku wody spod uszczelki drzwi. Wówczas prawdopodobnie ma miejsce zanieczyszczenie komory hydrostatu. Wprawdzie wydaje się, że problem można rozwiązać, wymieniając uszczelkę, w rzeczywistości jest inaczej. Eksperci mówią, że taka usterka spowodowana może być zanieczyszczeniem czy rozklejeniem się ramion myjących, niedomykającymi się drzwiami bądź niedrożnością układu odpowietrzania.

Zmywarka nie suszy naczyń do końca

W sytuacji, gdy wybrano program zmywania, który uwzględnia również suszenie naczyń, a naczynia po  zakończonym cyklu są mokre, to powodem może być nieprawidłowe działanie urządzenia. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest sporo, w tym brak nabłyszczacza. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że to nabłyszczacz jest odpowiedzialny za zmniejszenie napięcia powierzchniowego wody, co znacznie ułatwia proces odparowywania wody.

Zmywarka nie grzeje wody – grzałka jest sprawna

W czasie normalnego eksploatowania zmywarki czasami dochodzi do awarii, która ma związek z brakiem podgrzewania wody, mimo iż grzałka jest sprawna. W tej sytuacji prawdopodobnie doszło do uszkodzenia modułu sterowania.

Urządzenie przerywa cykl – uruchamia się pompa spustowa

Niekiedy dojść może do sytuacji, w której zmywarka niespodziewanie przerywa cykl mycia i uruchamia pompę spustową. Oznacza to, że na dnie urządzenia pojawiła się woda. Powodów takiej sytuacji jest kilka. Być może doszło do zanieczyszczenia hydrostatu, płaszcza wodnego czy kanału, który doprowadza wodę do komory mycia. Spowodowane może być to również wyciekiem z uszczelnienia pompy myjącej. Takie zjawisko jest typowe dla urządzeń, które były przez kilka lat intensywnie użytkowane.

Samodzielna naprawa zmywarki – czy jest możliwa i ma sens?

Tak naprawdę nie do każdej awarii trzeba od razu wzywać fachowca od naprawy sprzętu AGD. W wielu przypadkach można poradzić sobie samodzielnie, mając pod ręką jedynie instrukcję obsługi urządzenia. Pomoc specjalisty jest niezbędna wówczas, gdy nie wiadomo, jaki jest powód awarii albo gdy wymiany wymaga specjalistyczna część. W tej sytuacji najlepszą możliwością będzie skorzystanie z profesjonalnego serwisu AGD.

Inspirowane: serwisagd24.pl – naprawa AGD Warszawa