W głowach wielu osób pojawia się pomysł, aby założyć własny biznes. Niezależność jaką daje prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej kusi. Zanim podejmiesz tą ostateczną decyzję, sprawdź co musisz wiedzieć o swojej nowej ścieżce kariery.

Obowiązek rejestrowania firmy kontra działalność nierejestrowana

W Prawie Przedsiębiorców jest zapis, który mówi o działalności nierejestrowanej. Wystarczy jedynie spełnić kilak warunków, aby z tej opcji skorzystać. Przede wszystkim miesięczny przychód nie może przekroczyć 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia przyjętego na dany rok podatkowy. Opcja ta jest zarezerwowana ponadto dla osób, które:

  • w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie prowadziły działalności zarejestrowanej,
  • nie wykonują działalności regulowanej,
  • działają jako osoba fizyczna.

Jeżeli planowany przychód wynosi powyżej 1400 zł (w 2021 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 2800 zł), musisz dopełnić formalności związanych z działalnością rejestrowaną. Przede wszystkim musisz wypełnić wniosek CEiDG, w którym podasz zakres swojej działalności, określisz PKD, wskażesz nazwę firmy, miejsce prowadzenia działalności oraz wszystkie podstawowe dane dotyczące Twojej osoby. Wniosek należy złożyć w Urzędzie Gminy lub Miasta właściwym dla adresu, w którym prowadzona będzie działalność gospodarcza.

Wypełnienie wniosków o dotacje z PUP

Warto skorzystać z opcji uzyskania bezzwrotnej dotacji z Urzędu Pracy na otwarcie firmy. Może ona wynieść nawet do 30 tysięcy złotych. Trzeba oczywiście spełnić szereg warunków, aby było to możliwe. Gra jest jednak warta świeczki, ponieważ zyskujesz pieniądze na zakup sprzętu. Jest to dobry start dla każdego przedsiębiorcy.

Składki zdrowotne i społeczne

Po założeniu firmy musisz zgłosić ten fakt w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, w którym podlegasz ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz społecznemu. Przez pierwsze 6 miesięcy każdy nowy przedsiębiorca spełniający określone warunki może skorzystać z tzw. Ulgi na start. W jej ramach nie opłaca składek społecznych, a jedynie składki zdrowotne. Przez następne 2 lata może natomiast korzystać z preferencyjnej podstawy. Kolejne 3 lata dla właścicieli jednoosobowej działalności gospodarczej to możliwość wyliczania składek od dochodu w ramach Małego ZUS Plus. Taka możliwość przysługuje przedsiębiorcom, których przychody nie przekroczyły w poprzednim roku podatkowym 120 tysięcy złotych. Po upłynie tego czasu, przez 2 lata należy płacić ZUS w pełnym wymiarze składek, aby znów przejść na Mały ZUS Plus.

Podatki, czyli to co spędza sen z powiek każdemu przyszłemu przedsiębiorcy

Zanim wystartujesz z działalnością, wybierz biuro rachunkowe w Warszawie, które doradzi Ci, jaka forma opodatkowania będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Warto nawiązać stałą współpracę z księgową, ponieważ prowadzenie księgowości dla nowego przedsiębiorcy jest często sporym wyzwaniem. Trzeba znać się na wielu przepisać, uiszczać w odpowiednim czasie konkretne opłaty, aby nie otrzymać mandatu od Urzędu Skarbowego. Lepiej, aby sprawami księgowymi zajął się profesjonalista.