Codzienne funkcjonowanie w warunkach wzmożonej ekspozycji na stres, powoduje nadmierne wydzielanie adrenaliny, która zalegając w organizmie przyczynia się do powstania szeregu dolegliwości zdrowotnych. Najczęstsze skutki długotrwałego stresu to: nerwobóle, utrata energii, ogólne osłabienie organizmu oraz dolegliwości bólowe (w większości przypadków zlokalizowane w okolicach kręgosłupa). Podczas, gdy nie jest możliwe wyeliminowanie stresu z codzienności, warto zadbać o rozwiązania, których celem będzie wyeliminowanie jego negatywnego wpływu na organizm. Do takich rozwiązań należy terapia cranio-scralna.

Czym jest terapia czaszkowo-krzyżowa?

Terapia czaszkowo-krzyżowa, znana również pod nazwą terapii cranio-scralnej jest odłamem osteopatii, która reguluje działanie układu nerwowego na skutek delikatnej pracy nad strukturami głowy (opon mózgowo-rdzeniowych oraz czaszki). Podczas terapii lekarz skupia się na odnalezieniu nadmiernie obciążonych tkanek, a w dalszej części terapii rozwija je za pomocą swobodnych, fizjologicznych ruchów kończyn górnych.

Dzięki stosowaniu subtelnych metod, terapia cechuje się wyjątkowo delikatnym wpływem na układ nerwowy pacjenta. Stosowanie terapii cranio-scaralnej przyczynia się do znormalizowania ukrwienia mózgu oraz rdzenia kręgowego. Czas trwania terapii wynosi zazwyczaj od 45 minut do godziny, po jej przeprowadzeniu pacjent odczuwa poczucie lekkości, rozluźnienia oraz przypływu energii. W efekcie przeprowadzonej rehabilitacji dochodzi do rozluźnienia mięśni i tkanek ciała pacjenta.

Jakie dolegliwości łagodzi terapia cranio-scaralna?

Terapia czaszkowo-krzyżowa jest zalecana w szczególności osobom dotkniętym dolegliwościami bólowymi zachodzącymi w organizmie na skutek stresu. Delikatne stymulowanie nadwyrężonych tkanek powoduje ich rozluźnienie, a tym samym eliminację nacisku, co daje przyjemne odczucie ulgi od bólu. Rehabilitacja ta jest również zalecana osobom, które nie odczuwają żadnych dolegliwości bólowych. Stałe pobudzanie układu nerwowego oraz dbałość o normalizację procesów w nim zachodzących powoduje, że dochodzi do minimalizacji ryzyka wystąpienia dolegliwości bólowych w przyszłości.

Mimo to, terapia cranio-scaralna jest ciekawą alternatywą dla osób borykających się z dolegliwościami takimi jak:

  • neuralgia nerwu trójdzielnego,
  • zwiększone ciśnienie śródczaszkowe,
  • bóle głowy, bez względu na ich pochodzenie (terapia pomaga również w przypadku migreny),
  • przewlekły ból pleców,
  • konsekwencje urazowego uszkodzenia mózgu,
  • konsekwencje urazów porodowych.

Celem uzyskania jak najlepszych efektów terapii jest odnalezienie odpowiedniego specjalisty, który pomoże pacjentowi w walce z dolegliwościami. Szeroką gamę specjalistów można znaleźć w większości dużych polskich miast. Wyjątkowym uznaniem pacjentów cieszą się rehabilitacje w warszawskim Ursynowie.

Terapia czaszkowo-krzyżowa stanowi wyjątkowe rozwiązanie w przypadku wielu dolegliwości. Stosowanie delikatnych metod nie nadwyręża tkanek i pozwala na uwolnienie się od poczucia bólu oraz ograniczenia zakresu ruchów, będących skutkiem kurczenia się tkanek. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod rehabilitacji skupiających się na osiągnięciu jak największego nacisku na uszkodzoną tkankę, terapia cranio-sacralna oddziałuje na ciało pacjenta w minimalnym, delikatnym zakresie. Warto rozważyć tę metodę w walce z dolegliwościami bólowymi okolic kręgosłupa oraz wieloma innymi skutkami stresu lub doznanych urazów.