Dane publikowane przez Ministerstwo Zdrowia pokazują, że nawet 90 procent dzieci i nastolatków w Polsce ma uszkodzenia zębów wywołane próchnicą. Aby uchronić swą pociechę przed chorobami zębów, warto zadbać o to, by regularnie odwiedzała gabinet stomatologiczny. Ogromne znaczenie dla dziecka ma odpowiednie przygotowanie go do pierwszej wizyty u dentysty.

Wybór odpowiedniego gabinetu stomatologicznego

Proces wyżynania się zębów mlecznych zwykle rozpoczyna się po upływie 6 miesiąca życia dziecka. Zdaniem specjalistów zajmujących się małymi pacjentami, na pierwszą wizytę w gabinecie stomatologicznych najlepiej umówić się jeszcze przed ukończeniem roczku przez malucha. Ostateczny czas na pierwsze spotkanie dziecka z dentystą to ukończone 3-4 lata. To wiek, w którym są już widoczne wszystkie zęby mleczne.

Przed umówieniem wizyty, warto wcześniej przeprowadzić niewielki research wśród rodziny i znajomych. Takie działanie pozwoli wybrać lekarza, który ma odpowiednie podejście do dzieci i cieszy się nieposzlakowaną opinią. Jeśli ktoś chciałby przekonać się jak pracuje profesjonalny stomatolog dziecięcy Piaseczno to miejscowość, którą warto odwiedzić. Na jej terenie znajdują się godne polecenia gabinety dentystyczne obsługujące małych pacjentów.

Pierwsza wizyta adaptacyjna

Specjaliści radzą, by pierwszą wizytę z dzieckiem odbyć jak najwcześniej. Dzięki temu lekarz może sprawdzić, czy proces wyżynania się zębów przebiega prawidłowo i czy maluchowi nie zagraża próchnica. Warto podkreślić, że pierwsza wizyta najczęściej ma charakter adaptacyjny. Oznacza to, że podczas spotkania z małym pacjentem stomatolog nie będzie wykonywał żadnych zabiegów. Podstawowym zadaniem wizyty adaptacyjnej jest zapoznanie dziecka z lekarzem, gabinetem, fotelem dentystycznym oraz używanymi narzędziami. Takie działanie pozwala małemu pacjentowi stopniowo oswoić się z nową sytuacją i skutecznie zredukować poziom stresu związanego z wizytą w nowym miejscu.

Niezwykle istotne jest, by pierwszą wizytę odbyć jeszcze zanim u dziecka pojawi się próchnica. Chodzi o to, by nie zaczynać przygody ze stomatologiem od borowania, ponieważ takie postępowanie może skutecznie zniechęcić malca do kolejnych spotkań. Warto też pamiętać, że dzieci są znakomitymi obserwatorami i lubią naśladować dorosłych. Najprostszym sposobem na zachęcenie malucha do wizyty w gabinecie dentystycznym jest regularne odwiedzanie stomatologów przez rodziców. Dzieci, które widzą pogodnego rodzica wracającego od dentysty, uświadamiają sobie, że nie ma się czego bać.

Podsumowanie

Pierwsza wizyta u stomatologa to dla każdego malucha duże przeżycie. Przed udaniem się do lekarza, warto przeprowadzić z dzieckiem spokojną rozmowę, rzeczowo wyjaśniając wszelkie jego obawy i wątpliwości. Dobrym pomysłem jest również sięgnięcie po książeczki edukacyjne i zabranie na pierwszą wizytę ulubionej przytulanki.