Szukasz skutecznych metod wykorzystywanych w leczeniu przewlekłego bólu i rehabilitacji układu narządów ruchu? Nie wiesz, który z nieinwazyjnych zabiegów będzie najskuteczniejszy w chorobach zwyrodnieniowych stawów i przy bólach kręgosłupa? Sprawdź, na czym polega fala uderzeniowa. Dowiedz się więcej, o jej zaletach i gdzie jest najczęściej stosowana.
Na czym polega terapia falą uderzeniową?
Zabieg fali uderzeniowej wykorzystuje siłę fali akustycznej, która powoduje znaczny wzrost ciśnienia na leczonym obszarze ciała. Pobudza cyrkulację krwi i stymuluje metabolizm. Dzięki temu skutecznie skraca czas całego procesu zdrowienia i przyspiesza regenerację organizmu.
Stosowane są różne rodzaje fal uderzeniowych. W zależności od poziomu bólu i leczonej choroby dobiera się różną głębokość penetracji fali oraz częstotliwość jej impulsów. W trakcie zabiegu, do bolącego obszaru przykładana jest głowica. Specjalistyczna aparatura, przez około 10 nanosekund, generuje ciśnienie o wartości od 10 do 100 MPa. Pojedynczy zabieg trwa średnio od 5 do 10 minut.
Korzyści wynikające z zastosowania fali uderzeniowej
Najważniejszym celem stosowania fali uderzeniowej jest eliminacja dolegliwości bólowych i przywrócenie sprawności narządom ruchu. Dodatkową korzyścią jest niewątpliwie eliminacja z tkanki łącznej fibroblastów, które uległy zwapnieniu oraz znaczne zmniejszenie napięcia mięśniowego. Doskonale odpręża i rozluźnia.
Warto zaznaczyć, iż do przywrócenia sprawności ruchowej potrzeba niewielkiej ilości zabiegów z falą uderzeniową. Jest to także jedna z form terapii, która nie generuje uciążliwych skutków ubocznych. Działa nie tylko przeciwbólowa, ale przyczynia się także do regeneracji i wzrostu naczyń krwionośnych.
Gdzie stosuje się falę uderzeniową?
Terapia falą uderzeniową jest najczęściej stosowana w leczeniu zapalenia mięśni i ścięgien. Wskazaniem są również wszelkie bóle barków, bioder oraz kolan. Innymi schorzeniami i chorobami gdzie wykorzystuje się moc fali uderzeniowej, są:
– ostrogi piętowe,
– wszelkie stany pourazowe,
– kolano skoczka, łokieć golfisty i tenisisty,
– przeciążenia i zwyrodnienia mięśni,
– uszkodzenia stożków rotatorów,
– tendopatia.
Podsumowania
Dzięki wysokiej skuteczności i efektywności terapii falą uderzeniową, spektrum jej zastosowania stale się powiększa. W medycznych źródłach naukowych można znaleźć opisy wielu pozytywnych i długotrwałych efektów jej stosowania. Stosuje się ją powszechnie w medycynie sportowej jako alternatywę dla operacji chirurgicznych. Jest metodą rehabilitacji, która można z łatwością dopasować do indywidualnych potrzeb pacjenta. Typowy przebieg terapii falą uderzeniową obejmuje od 3 do 5 zabiegów wykonywanych w odstępach 4-7-dniowych.