Z pewnością każdy posiadacz ogrodu chce, aby wyglądał on jak najlepiej, a ogólna kompozycja u wszystkich z niego korzystających wzbudzała podziw i zachwyt. Nie od dziś wiadomo, że ogród to ważne miejsce, w którym szczególnie dużo czasu można spędzać w ciepłych miesiącach wiosennych i letnich. Warto zatem zadbać o jego wystrój i wprowadzić ciekawy klimat. Współcześnie ogrom dostępnych ozdób, wzorów i stylów jest wręcz przytłaczający, ale nadal wiele osób stawia na motywy antyczne, które nawiązują do historii sztuki i tradycji. Świetną propozycją mogą być kolumny korynckie i fontanny betonowe.

Kolumny korynckie

Kolumna koryncka jest kolumną zdecydowanie bardziej ozdobną niż jej poprzedniczki – kolumna dorycka i kolumna jońska. Wydaje się jednak ona najbardziej adekwatna do zaaranżowania w ogrodzie, ponieważ często jej głowicę ozdabiają właśnie różnorodne kształty liści, winogron czy akantu. Kolumnę koryncką cechuje także możliwość większej swobody i pewna lekkość dekoracyjna, co zdecydowanie ułatwia jej wpasowanie w wystrój danego ogrodu.

Kolumny korynckie – jak rozplanować ich położenie w ogrodzie?

W zasadzie kolumny korynckie dają wiele różnorodnych możliwości i wszystko zależy od poczucia estetyki i chęci ich zastosowania przez właściciela ogrodu. Kolumny korynckie są jednak ozdobą samą w sobie i często już tylko to wystarczy, aby ogród świetnie się prezentował.

Warto jednak pamiętać, że kolumny mogą świetnie podzielić przestrzeń ogrodu, kiedy jego właściciel chce wyodrębnić jego pomniejsze części lub podzielić je ze względu na przeznaczenie. Kolumny korynckie mogą również wyznaczać ścieżki spacerowe – wyglądają wtedy harmonijnie i estetycznie w równo ustawionym rzędzie.  Mogą też stać się (poza ozdobą samą w sobie) miejscem do eksponowania roślin czy wsparciem dla pnączy. To także świetne uzupełnienie architektury budynku – można umieścić je w altanie, na tarasie, tuż przy wejściu lub u podnóża schodów.

Fontanny betonowe

Fontanna betonowa to kolejne ciekawe rozwiązanie, które stanowi idealny dodatek i dekorację każdego ogrodu. Obecnie wybór wielkości, jak i design całej fontanny jest tak ogromny, że ograniczeniem jest tylko własna wyobraźnia. Ta widowiskowa ozdoba, poza walorami estetycznymi, wpływa również kojąco na samopoczucie dzięki szumowi wody, który może delikatnie przelewać się, spływać kaskadą czy rozpryskiwać. Fontanny betonowe są odporne nawet na trudne warunki atmosferyczne i działanie czasu, a do tego znakomicie prezentować się będą w towarzystwie bujnej roślinności.

Podsumowanie

Zarówno kolumny korynckie, jak i fontanny betonowe stanowią niezaprzeczalnie godne uwagi i zastanowienia się ozdoby ogrodowe. Pamiętać jednak należy, że jest to zakup na lata, dlatego trzeba dokładnie przemyśleć ogrodową aranżację. Warto podkreślić, że fontanny betonowe i kolumny korynckie dają tak naprawdę szerokie pole do popisu, ponieważ ich zastosowanie i ustawienie można modyfikować odpowiednio do potrzeb.