Zapach stęchlizny może znacznie utrudnić komfortowy wypoczynek we własnych czterech kątach. Dziś istnieje jednak wiele sposobów na pozbycie się przykrych woni. Jak wybrać najlepsze rozwiązania? Kiedy warto sięgnąć po odświeżacz powietrza w żelu i jak wyczyścić powierzchnie?

Lokalizacja źródła nieprzyjemnego zapachu

Stęchlizna zazwyczaj pojawia się w mieszkaniach o wysokim poziomie wilgoci, a ta sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Choć wiele osób słusznie korzysta z odświeżacza powietrza w żelu czy modelu w formie patyczków, warto na stałe usunąć źródło woni stęchlizny.

W tym celu należy sprawdzić ściany i podłogi. Najlepiej odsunąć meble i dokładnie sprawdzić, czy to właśnie tam nie kryją się plamy, które świadczą o wysokiej wilgotności. Warto nadmienić, że źródłem stęchlizny mogą być również meble tapicerowane, schowki, a nawet firany, dywany i zasłony. Wówczas należy pozbyć się przykrego zapachu, a następnie zastosować np. odświeżacz powietrza patyczki, w formie żelu lub model, który samoczynnie uwalnia ładny zapach. Przy tym ostatnim rozwiązaniu dobrze mieć pod ręką wkład do automatycznego odświeżacza powietrza o preferowanym przez domowników aromacie.

Czas na sprzątanie

Jeżeli stęchlizna zalega przy dawno nieużywanych już meblach, niekiedy najlepiej po prostu je wyrzucić. Warto pamiętać, że stare meble zazwyczaj nie mają warstwy ochronnej, więc łatwo chłoną zanieczyszczenia. Ponadto nawet pomimo dokładnego sprzątania, zarodki pleśni i grzybów będą się odnawiać. Oczywiście po usunięciu mebli należy dokładnie posprzątać i wyeliminować przykry zapach przy pomocy odświeżacza powietrza w żelu lub wybrać jedną z innych polecanych form.

Jeżeli wilgoć znajduje się na ścianach lub na parkiecie, zmiany również będą konieczne. Tapetę czy boazerię należy zerwać, a ściany dokładnie umyć i zastosować środek grzybobójczy. Po wyschnięciu trzeba je pomalować, unikając farb lateksowych. Jeśli mowa o parkietach, najlepiej skorzystać z usług fachowca. Natomiast wnętrza szuflad czy szafek można dokładnie umyć. Z kolei przy praniu firan lub zasłon dobrze sprawdzą się kapsułki.

Po wyczyszczeniu wnętrza warto umieścić tam flakonik z odświeżaczem powietrza w formie patyczków. Doskonale sprawdzi się również model, który samoczynnie rozpyli preferowany aromat w danym czasie. Wystarczy go zaprogramować, a podczas zakupów pamiętać o wkładzie do automatycznego odświeżacza powietrza.

Nowy zapach w czterech kątach

Po dokładnym sprzątaniu warto na bieżąco kontrolować stan każdego z pomieszczeń oraz błyskawicznie reagować na pojawienie się wilgoci. Wówczas sprzątanie będzie dużo mniej wymagające. Ponadto przedstawione metody na eliminowanie przykrych zapachów dobrze jest wdrożyć bez względu na to, czy wilgoć znajduje się w mieszkaniu. Zawsze można kupić odświeżacz powietrza w formie patyczków, a przy modelach samoczynnych należy pamiętać o wkładzie do automatycznego odświeżacza powietrza.