Rozszerzenie warsztatu samochodowego o naprawy blacharskie to dobry pomysł na zwiększenie zysków. Przygotowanie serwisu blacharskiego wymaga inwestycji w narzędzia ręczne oraz najczęściej elektronarzędzia od sprawdzonych marek, ale to nie koniec listy.
Połączenie narzędzi ręcznych oraz elektronarzędzi
W naprawach blacharskich chodzi głównie o eliminowanie wgnieceń, a do tego potrzeba zróżnicowanych narzędzi, w tym młotków, szczypiec, zgrzewarek punktowych i elektronarzędzi Milwaukee sprawdzających się przy prostowaniu karoserii. Warsztat powinien zainteresować się również piaskarkami, mocniejszymi rozpierakami hydraulicznymi, kowadłami do kształtowania blachy, regulowanymi dziurkarkami oraz klamrami. Połączenie narzędzi ręcznych i elektronarzędzi to najlepsze rozwiązanie, ponieważ przyśpiesza prace i daje większe możliwości przy obróbce blach, nawet bez dostępu do sieci.
Im więcej możliwości kształtowania karoserii, tym lepiej
Poza narzędziami warto zainwestować w adaptery i specjalistyczne uchwyty umożliwiające profilowanie blachy, nawet po najpoważniejszych uszkodzeniach. Dobry blacharz samochodowy musi opanować młotek bezwładnościowy i prasę hydrauliczną. Blacharstwo samochodowe wiąże się z rozwojem zdolności manualnych, a wszystkie narzędzia muszą trzymać się dobrze w ręce. Ergonomia i duża moc to zatem ważne czynniki udanych zakupów. Wyposażenie ogólne warsztatu blacharskiego sprawdza się naturalnie w zwykłych naprawach samochodów, więc to uniwersalna inwestycja.
Jakimi czynnościami zajmuje się blacharz samochodowy?
W dużym stopniu wybór narzędzi zależy od specjalizacji warsztatu. Najczęściej blacharz samochodowy przywraca do prawidłowego stanu nadwozie pokryte rdzą, realizuje serwis pojazdów powypadkowych, wykonuje pomiary karoserii i różnych elementów auta, a także współpracuje bezpośrednio z mechanikiem lub lakiernikiem. Praca blacharza wiąże się nawet ze szkicowaniem i dokładną analizą rysunków technicznych. Przyda się zatem oddzielne stanowisko ze stołem roboczym.
Efektywne uzupełnienie warsztatu to urządzenie do mierzenia poziomu lakieru. Dzięki temu blacharz określi, czy samochód poddano w przeszłości poważniejszym naprawom karoserii.
A dlaczego elektronarzędzia?
Elektronarzędzia pracują z reguły na własnym źródle zasilania i zapewniają większą mobilność prac blacharskich. Coraz więcej drobnych napraw wykonuje się bezpośrednio u klienta, więc rozwinięcie warsztatu w ten sposób ma ekonomiczny sens. Elektronarzędzia ograniczają również błędy w cięciu blachy, ponieważ poruszają się idealnie wzdłuż wyznaczonych linii i można je lepiej ustabilizować.
Naprawy powypadkowe stanowią ważne źródło zysków warsztatów samochodowych
Od blacharza samochodowego wymaga się wysokich umiejętności manualnych, ale też kwalifikacji do posługiwania się większością narzędzi ręcznych i elektronarzędzi z własnym, akumulatorowym zasilaniem. Naprawy samochodów powypadkowych to bardzo opłacalna specjalizacja, dlatego inwestycja w sprawdzony sprzęt, chociażby od marki Milwaukee zawsze się zwraca.