Ciąża to stan, który niezwykle mocno oddziałuje na organizm kobiety. Po porodzie potrzebuje on nieco czasu, aby móc się zregenerować. Nie inaczej jest w przypadku okolic intymnych, których gojenie może potrwać nawet do kilku miesięcy. Jak wygląda zdrowie intymne po okresie ciąży? Na jakie problemy najczęściej są narażone świeżo upieczone matki? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w treści niniejszego wpisu.
Dolegliwości intymne po porodzie
Poród to intensywny wysiłek dla organizmu. Po jego zakończeniu następuje stopniowy spadek estrogenów, które podczas ciąży uzyskują skrajne wartości. Z tego powodu po porodzie mogą pojawić się chwilowe problemy z nawilżeniem pochwy. Te z kolei są odpowiedzialne za pieczenie, swędzenie i zaczerwienienie okolic intymnych. Dodatkowym aspektem, z którym zmagają się świeżo upieczone mamy jest ból w okolicy krocza spowodowany jego gojeniem. Często podczas porodu koniecznym jest również nacięcie krocza, co stanowi dodatkowy bodziec bólowy.
Suchość pochwy po ciąży – jak rozpoznać?
To popularne schorzenie może pojawić się w pierwszych sześciu tygodniach po porodzie. Suchość pochwy można rozpoznać po takich objawach jak:
- uczucie suchości okolic intymnych,
- ból pochwy,
- problem z oddawaniem moczu,
- pieczenie i swędzenie pochwy,
- ból podczas stosunku,
- wyczuwanie bielizny.
Suchość pochwy wynika z nagłego spadku tzw. damskich hormonów. To schorzenie towarzyszy nie tylko ciąży, ale również menopauzie czy w niektórych przypadkach również menstruacji. Tego typu dolegliwości mogą również wystąpić na skutek przyjmowania leków przeciwdepresyjnych, aktywnej choroby psychicznej, regularnego nadużywania alkoholu, papierosów i innych używek lub też stosowania niezdrowej diety.
Wstydliwy dla wielu kobiet problem wymaga konsultacji z lekarzem ginekologiem. Brak reakcji w kontekście leczenia suchości pochwy może bowiem doprowadzić do wystąpienia poważnych komplikacji zdrowotnych, w tym infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Suchość pochwy po porodzie można jednak leczyć, a sam proce nie należy do szczególnie złożonych.
Jak się leczy suchość pochwy?
Ważnym aspektem związanym z leczeniem suchości pochwy jest nawilżenie. Przykre dolegliwości można łatwo usunąć stosując globulki dopochwowe lub kremy przepisane przez lekarza ginekologa. Preparaty na suchość pochwy po porodzie przyjmuje się w pewnych odstępach np. przez tydzień, chyba, że lekarz zaleci dłuższą kurację. W tego typu produktach znajdują się składniki takie jak kwas mlekowy, kwas hialuronowy czy wyciąg z rumianku. Formuły preparatów na suchość pochwy mają za zadanie przywrócić odpowiednie pH flory bakteryjnej pochwy oraz przyczynić się do zwiększonej produkcji śluzu.
Suchość pochwy jest jednym z najczęstszych problemów wielu kobiet po porodzie. W przypadku wystąpienia wyżej wymienionych objawów nie należy się wstydzić odwiedzin w gabinecie specjalisty. Przykre dolegliwości można w łatwy sposób wyleczyć, co zwiększy komfort i jakość zdrowia intymnego po porodzie.