Zaciskanie zębów podczas snu to problem, z którym obecnie zmaga się coraz większa liczba osób. Żyjemy obecnie niemal w ciągłym stresie, a właśnie to jest jedną z głównych przyczyn wspomnianej dolegliwości. Niestety problem ten może wiązać się z dosyć nieprzyjemnymi skutkami, dlatego też leczenie zaciskania zębów jest w każdym przypadku koniecznością. Jakie j są przyczyny tej dolegliwości i czym może grozić zaciskanie zębów podczas snu?

Przyczyny zaciskania zębów

Problem zaciskania zębów pojawia się głównie u młodych osób i jest spowodowany nadmierną czynnością mięśni zaciskających szczęki. Jeśli chodzi natomiast o przyczyny tej dolegliwości, to tak naprawdę jest ich kilka. Najczęściej wskazuje się bruksizm, szczękościsk oraz nerwicę. Bruksizm to dosyć powszechny problem, który polega na zaciskaniu zębów lub zgrzytaniu nimi głównie w porze nocnej. Problem ten związany jest najczęściej ze stresem (ciągłe życie w biegu, stresująca praca, problemy rodzinne), a wiele osób uskarża się po przebudzeniu na odrętwienie mięśni szczęki. Z kolei jeśli chodzi o szczękościsk, to problem ten związany jest z utrudnionym rozwieraniem szczęki, co także prowadzi do zaciskania zębów podczas snu.

Skutki zaciskania zębów

Zaciskanie zębów może się wydawać błahostką, lecz w rzeczywistości może prowadzić do poważnych uszkodzeń zębów. W wyniku zaciskania zębów w nocy dosyć często dochodzi do tzw. starcia zębów. W krótkim czasie mogą pojawić się też problemy z nadwrażliwością, czyli bólem, który pojawia się w momencie, gdy jemy bądź pijemy coś zimnego albo gorącego. Warto również mieć świadomość, że zaciskanie zębów w nocy może również doprowadzić do powstawania pewnych dosyć nieprzyjemnych zmian na błonie śluzowej jamy ustnej.

Leczenie zaciskania zębów: jak powinno wyglądać?

Nie od dziś wiadomo, że aby wyleczyć daną dolegliwość, należy wyeliminować przyczynę jej pojawienia się i identycznie wygląda to w przypadku problemu zaciskania zębów. W większości przypadków stosuje się przede wszystkim specjalne aparaty oraz szyny, które powinny pomoc uporać się z problemem. Dzięki specjalnym nakładkom można zapobiec uszkodzeniu uzębienia, co w przypadku zaciskania zębów w nocy jest niezwykle ważne. Wielu specjalistów decyduje się również na zastosowanie tzw. relaksacyjnej płytki podjęzykowej. Wspomnianą płytkę umieszcza się przed pójściem spać wzdłuż dolnych zębów, co w efekcie doprowadza do rozciągnięcia mięśni oraz ich rozluźnienia. Z czasem problem powinien całkowicie zniknąć, jednak należy oczywiście uzbroić się w cierpliwość, zakładając wspomnianą płytkę każdego wieczora. Początkowo płytka może niestety przeszkadzać, doprowadzając tym samym do problemu z zasypianiem, jednak po upływie kilku dni szczęka powinna się do niej przyzwyczaić i wszystkie problemy z pewnością odejdą w niepamięć.

Podsumowanie

Zaciskanie zębów w nocy to problem, z którym z pewnością zmaga się wiele osób, jednak tylko nieliczni o tym głośno mówią i decydują się na leczenie tej dosyć nieprzyjemnej dolegliwości. Oczywiście ograniczenie stresu jest w tym przypadku niezwykle ważne, jednak aby całkowicie wyeliminować problem, należy wybrać się do lekarza, który po rozpoznaniu problemu z pewnością wdroży odpowiednie leczenie. Najczęściej wiąże się ono z koniecznością zakładania na noc specjalnej płytki, która początkowo może stwarzać pewnego rodzaju dyskomfort, jednak po krótkim czasie jej używanie nie będzie przez nas odczuwalne.

Inspirowane: Bianco.eu.com – dentysta Warszawa