Tomografia wolumetryczna (inaczej stożkowa) to innowacyjny rodzaj tomografii komputerowej. Jest ona zyskującą na popularności i coraz częściej stosowaną metodą diagnostyki obrazowej. Jej zastosowanie w stomatologii stanowi uzupełnienie zdjęć rentgenowskich oraz tych wykonywanych za pomocą pantomografu.

Różnice między tradycyjną tomografią komputerową a tomografią wolumetryczną

Tomografia komputerowa jest badaniem o szerokim zakresie zastosowań. W jej trakcie wykorzystywane są promienie RTG o stożkowym kształcie, które przenikając przez tkanki, tworzą obraz przetwarzany przez oprogramowanie komputerowe. Badanie tomografem wolumetrycznym trwa o wiele krócej niż tomografem komputerowym. Daje to tomografii wolumetrycznej przewagę nad tradycyjną tomografią komputerową w postaci wielokrotnie mniejszej (nawet dziesięciokrotnie) dawki promieniowania.

Jakość uzyskiwanego przy zastosowaniu tomografii wolumetrycznej obrazu do oceny tkanek kostnych jest także o wiele lepsza niż w przypadku tomografu komputerowego. Dzięki temu tomografia wolumetryczna doskonale przydaje się do oceny zmian w zębach i kościach. Dostarcza ona także informacji diagnostycznej w trzech wymiarach (uzyskujemy obraz 3D), co jest szczególnie użyteczne w implantologii stomatologicznej. Słabszą stroną tomografii wolumetrycznej jest jednak obrazowanie tkanek miękkich (jeśli zachodzi potrzeba ich zdiagnozowania, częściej stosuje się tradycyjny tomograf komputerowy).

Zakres obrazowania tomografem wolumetrycznym i jego zastosowanie

Tomografia wolumetryczna to metoda diagnostyczna pozwalająca na ocenę takich struktur, jak:

  • zatoki oboczne nosa, w tym zatoka klinowa,
  • staw skroniowo-żuchwowy,
  • kości żuchwy i szczęki.

Jej zastosowanie jest więc możliwe w zakresie:

  • endodoncji, przy pękniętych korzeniach, do oceny anatomii korzeni zębowych
  • diagnozowania próchnicy tkanek twardych zębów,
  • chirurgii stomatologicznej, przy diagnostyce zębów zatrzymanych, zębów mądrości, wykrywaniu torbieli i zmian nowotworowych kości,
  • ortodoncji,
  • ciężkich do zdiagnozowania przyczyn dolegliwości bólowych zębów,
  • chorób tkanek okołowierzchołkowych,
  • urazów i uszkodzeń zębów i tkanek kostnych,
  • stanów zapalnych zatok obocznych nosa,
  • projektowania w implantologii.

Przebieg badania tomografem wolumetrycznym

Diagnostyka obrazowa dokonywana za pomocą tomografii wolumetrycznej jest stosowana w Polsce od kilku lat. Aparaty do tomografii wolumetrycznej są urządzeniami nowoczesnymi i bezpiecznymi dzięki zredukowaniu dawki promieniowania.

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, lecz przed jego rozpoczęciem należy zdjąć biżuterię i metalowe elementy z okolic głowy i szyi, jak również ruchome protezy i aparat słuchowy. Sama procedura wygląda podobnie jak w przypadku zastosowania pantomografu. W trakcie badania pacjent siedzi na krześle. Podczas pracy aparatu należy pozostawać w nieruchomej pozycji. W tym czasie lampa tomografu wykonuje obrót wokół głowy badanego, a jego praca jest sygnalizowana dźwiękowo. Łączny czas trwania badania to około 14 sekund. Po jego zakończeniu obraz zapisuje się w formie cyfrowej na płycie CD.

Tomografia wolumetryczna stanowi przyszłość diagnostyki obrazowej w stomatologii i ma szansę zastąpić na wielu polach tradycyjnie stosowany pantomograf. Stosowanie badań dających wynik w postaci obrazu 3D gwarantuje dokładną ocenę, jak również ułatwia przeprowadzenie skomplikowanych zabiegów w zakresie chirurgii czy implantologii. Klasyczne zdjęcie RTG lub pantomograficzne może nie być na tyle dokładne, aby w sposób jednoznaczny określić przyczynę bólu czy uszkodzeń w tkance kostnej lub zębie. W takich sytuacjach diagnostyka za pomocą tomografii wolumetrycznej może stać się nieocenioną pomocą w pozytywnym zaplanowaniu leczenia stomatologicznego.

Inspirowane: Triodent.com.pl – gabinet stomatologiczny Warszawa