Ścieranie się zębów można uznać za naturalny proces fizjologiczny. Jeżeli jednak przebiega w zbyt szybkim tempie i nieadekwatnie do wieku, można wówczas mówić o nieprawidłowości. Problem ten może wynikać z wielu przyczyn i w zależności od tego, czym został spowodowany, wymaga różnych sposobów leczenia. Nieprawidłowy proces starcia może dotyczyć pojedynczych zębów lub całości uzębienia.

Skąd bierze się problem nadmiernego starcia zębów i do czego prowadzi?

Przyczyn patologicznego ścierania szkliwa może być wiele. Jedną z nich jest nadmierny stres prowadzący do mimowolnego zaciskania szczęki. Do szybszego ścierania się zębów przyczynia się również zła dieta i nieodpowiednie nawyki żywieniowe oraz niedostateczna higiena jamy ustnej. Proces patologicznego starcia zębów może również być wynikiem zaburzeń w budowie i ustawieniu zębów w jamie ustnej. Wymienić tutaj można niedopasowane plomby, złe ustawienie zębów czy nieprawidłowo wyrzynające się zęby mądrości, które ograniczają miejsce dla pozostałych zębów w łuku zębowym.

Przeciwdziałanie

Jeśli istnieje podejrzenie, że zęby ścierają się zbyt szybko, należy udać się na konsultację w gabinecie stomatologicznym. Lekarz oceni możliwe przyczyny oraz zbada stopień uszkodzenia zębów. Dzięki temu możliwe będzie wdrożenie odpowiedniego planu leczenia. Niekiedy, by zapobiec dalszemu nieprawidłowemu starciu zębów, wystarczy zmiana nawyków żywieniowych, stosowanie technik relaksacyjnych oraz należyta troska o higienę jamy ustnej. Lekarz może zalecić między innymi stosowanie środków z dużą zawartością fluoru, który ma za zadanie
zabezpieczyć zęby i pomóc w pozbyciu się nadwrażliwości, często towarzyszącej ścieraniu się  zębów. Dodatkowo pomóc może zastosowanie dopasowanej do kształtu zgryzu szyny relaksacyjnej. Pacjent nakłada ją na czas snu, by zapobiegać objawom bruksizmu, czyli
zgrzytania zębów w nocy. Lekarz może także skierować pacjenta na rehabilitację mającą na celu rozluźnienie napiętych mięśni. Pomocna może być również redukcja zbyt wysokich i niedopasowanych do zgryzu wypełnień. W przypadku, gdy problem wynika z rozpoznanych wad zgryzu, konieczne może się okazać wdrożenie leczenia ortodontycznego.

Jeżeli w wyniku nieprawidłowego starcia zębów doszło do średniej wielkości uszkodzeń, lekarz może zlecić odbudowę struktury zębów w postaci wypełnienia materiałem kompozytowym. Wykorzystuje się do tego tzw. plomby światłoutwardzalne. Stosuje się różne techniki wypełnień w zależności od tego, które zęby wymagają naprawy. Przy znacznym stopniu uszkodzenia zębów i wystąpieniu ubytków z pomocą może przyjść protetyka stomatologiczna. Zęby, których poziom starcia jest bardzo zaawansowany, mogą wymagać zastosowania koron protetycznych.

Wybór konkretnych sposobów walki z nadmiernym starciem zębów i jego skutkami zależy od stopnia uszkodzenia zębów i możliwych przyczyn tego problemu. Konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem i wprowadzenie odpowiedniego planu profilaktyki i leczenia. Wdrożenie właściwych metod przeciwdziałających ścieraniu zębów jest istotne nie tylko ze względu na możliwe konsekwencje zdrowotne, ale także z uwagi na komfort życia pacjenta.