Stres jest naturalną reakcją organizmu na nieprzyjemne doświadczenia. Jego działanie może być zarówno stymulujące, jak i deprymujące. Istotnym jest więc rozpoznanie rodzajów tzw. stresorów, czyli czynników, które powodują występowanie stresu. Niniejszy wpis poświęcono sposobom na rozpoznanie tego typu elementów.

Rodzaje stresu – dlaczego warto je znać?

Bodźce stresowe, nazywane też stresorami wyczerpują organizm. Z tego względu ich długotrwałe oddziaływanie jest powiązane z występowaniem szeregu zaburzeń, zarówno psychicznych, jak i fizycznych.

Należy mieć świadomość, że stres jest odczuwalny w fazach. W pierwszej organizm odczuwa wyraźną poprawę zdolności poznawczych. To właśnie wtedy człowiek odczuwa, że musi poradzić sobie z jakimś wyzwaniem czy “ogarnąć sytuację”. Pierwsza faza stresu jest więc mobilizująca i umożliwia wyjście z konkretnej sytuacji.

Druga faza stresu pojawia się wówczas, gdy w pierwszej nie znalazło się odpowiedniego rozwiązania. W trakcie jej trwania pojawiają się krytyczne reakcje na stres, takie jak demotywacja, obniżone samopoczucie czy chęć do działania. W fazie trzeciej zaś może dojść do wycofania się z powodu obecności stresującej sytuacji. Jak podaje dr Kamińska z poradni psychologicznej w Łodzi, to w tej fazie dochodzi do ograniczenia kontaktów z innymi ludźmi i ogólnej izolacji od świata zewnętrznego.

Jakie są negatywne skutki stresu?

Do najczęstszych negatywnych aspektów powiązanych z występowaniem stresu należy zaliczyć następujące objawy:

  • lęki,
  • depresja,
  • drażliwość,
  • tiki nerwowe,
  • nadmierne przyjmowanie alkoholu,
  • obniżone libido,
  • zaburzenia snu,
  • stałe poczucie zmęczenia,
  • myśli samobójcze.

Najczęstsze przyczyny stresu

Aby uniknąć negatywnych skutków stresu warto nauczyć się rozpoznawania bodźców, które go wywołują. Na ten temat wypowiedziała się dr Kamińska, psycholog z Łodzi. Specjalistka wyróżniła kilka sytuacji, które najczęściej wiążą się z występowaniem przewlekłego stresu wśród jej pacjentów.

Jednym z głównych powodów stresu są problemy finansowe. Brak pracy, zarabianie niewystarczającej ilości pieniędzy czy też nagły problem z przypływem gotówki – wszystko to stanowi źródło lęku i niepewności. Równie silnym powodem do stresu jest też brak wystarczającej ilości snu, a także presja narzucana samodzielnie przez pacjentów. Część osób podaje również, że ich stres wynika z braku czasu na wykonywanie zajęć, które sprawiają im radość i przyjemność.

Jak radzić sobie ze stresorami?

Praca nad stresem stanowi podstawę do skorzystania z pomocy specjalisty np. w poradni psychologicznej w Łodzi. Długotrwałe funkcjonowanie w stresie nie wiąże się jedynie z chwilowym spadkiem nastroju. Aby zweryfikować bodźce stresowe, a także podjąć z nimi walkę warto wykorzystać wiedzę i doświadczenie psychologa. Należy mieć na względzie, że praca nad stresem jest procesem, którego nie można skrócić. Warto jednak podjąć próbę, ponieważ w ten sposób można skutecznie łagodzić skutki stresów towarzyszących pacjentowi na co dzień.