Przebarwienia skóry są problemem, który dotyka wiele osób niezależnie od wieku czy płci. Tego typu zmiany powstają zwykle na skutek starzenia się organizmu, z powodu zmian hormonalnych oraz negatywnego oddziaływania środowiska zewnętrznego, ale mogą być także uwarunkowane genetycznie (np. piegi). Skuteczność poszczególnych preparatów i zabiegów w głównej mierze uzależniona jest od wielkości oraz głębokości przebarwień.

Skąd biorą się przebarwienia skóry?

Przebarwienia skóry powstają w wyniku nieprawidłowego funkcjonowania melanocytów, czyli komórek produkujących w skórze barwnik (tzw. melaninę). W przypadku partii ciała najbardziej narażonych na promieniowanie słoneczne, takich jak twarz, szyja, dekolt, ramiona czy dłonie, bardzo często melanina jest produkowana w zbyt dużej ilości, w efekcie czego na ich powierzchni pojawiają się ciemne plamy o zróżnicowanym kształcie i wielkości. W powstawaniu zmian skórnych duży udział mają też hormony. Przebarwienia pojawiają się zatem dosyć często u kobiet w ciąży, w okresie menopauzy oraz podczas przyjmowania środków antykoncepcyjnych (tabletki, plastry, spirale). Warto również wspomnieć, że przebarwienia mogą pozostawać po trądziku, ospie wietrznej i innych stanach zapalnych skóry. Zbyt intensywny peeling twarzy i inne zabiegi oczyszczające także mogą powodować widoczne zmiany na skórze. Przebarwienia skóry niejednokrotnie świadczą też o schorzeniach wątroby.

Jak radzić sobie z przebarwieniami skóry?

W walce z przebarwieniami skóry kluczowa jest kompleksowa opieka dermatologiczna. Specjalista zapewne odnajdzie bowiem źródło problemu oraz zaleci najskuteczniejszy sposób na usuwanie przebarwień.

W tym przypadku bardzo pomocne mogą okazać się kosmetyki zawierające w swoim składzie m.in. kwas kojowy i azeleinowy, witaminę C, umbelifieron, lumicinol, arbutynę, kwasy owocowe czy hydrochinon. Warto zainwestować również w kremy rozjaśniające oparte na naturalnych i bezpiecznych składnikach.

Jeżeli chodzi o profesjonalne usuwanie przebarwień w gabinetach medycyny estetycznej, to jednym z najpopularniejszych sposobów jest głęboko złuszczający peeling chemiczny z zastosowaniem kwasu trójchlorooctowego, glikolowego oraz azelainowego lub peeling kawitacyjny, podczas którego ultradźwięki wraz ze strumieniem wody rozbijają warstwę rogową naskórka. Wysoce skuteczna na głębsze i bardziej obszerne przebarwienia skóry, jest mikrodermabrazja polegająca na złuszczaniu naskórka przy pomocy kryształków diamentowych. Powszechnie stosowana jest też krioterapia oraz zabiegi z wykorzystaniem lasera i pulsującego światła.

Do domowych sposobów na zmniejszenie widoczności przebarwień należy natomiast m.in. przemywanie wybranego obszaru skóry za pomocą wacika nasączonego sokiem ze świeżej cytryny. Skuteczne mogą okazać się także samodzielnie wykonane toniki z soku cytrynowego, pomidorowego oraz jabłkowego bądź maseczka z jogurtu greckiego i krowiego mleka lub maślanki z dodatkiem skórki z cytryny. Działanie wybielające wykazuje również pasta z miodu i migdałów, rozkruszona aspiryna, skórka od papai lub banana, papka z sody oczyszczonej oraz maseczka ze świeżego ogórka.

Nie należy oczywiście zapominać o właściwej profilaktyce. Przede wszystkim przed wyjściem na słońce należy pamiętać o nakryciu głowy, zastosowaniu kremu natłuszczającego naskórek z odpowiednio wysokim filtrem oraz właściwym nawodnieniu.

Reasumując, w walce z przebarwieniami skóry warto w pierwszej kolejności skonsultować się z dermatologiem, a wszelkie zabiegi wykonywać w nowoczesnych, renomowanych gabinetach. Dla uzupełnienia profesjonalnej kuracji najlepiej stosować kosmetyki o naturalnym składzie oraz samodzielne wykonane maseczki czy toniki.

Źródło: klinikakrajewski.pl – medycyna estetyczna