Nudności, wymioty, uczucie zmęczenia, opuchlizna nóg to jedynie niektóre ciążowe dolegliwości, które mogą doskwierać przyszłej mamie. Do tego może dojść również suchość pochwy, która znacząco może uprzykrzyć życie kobiecie.

Suchość pochwy to częsta dolegliwość, która występuje u kobiet w ciąży, jak i po urodzeniu dziecka. Wynika z wahań hormonalnych i zmian, jakie zachodzą w organizmie. To, w jak dużym stopniu suchość pochwy w ciąży będzie przeszkadzała kobiecie w normalnym funkcjonowaniu, w dużej mierze zależy od występowania intensywności wahań hormonalnych. Czasem może to być naprawdę dokuczliwe, uniemożliwiające normalne funkcjonowanie.

Wraz z suchością pochwy możesz spodziewać się świądu, pieczenia, ogólnego dyskomfortu, a także zwiększa się ryzyko wystąpienia infekcji, co jest bardzo niebezpieczne u kobiet w ciąży, dlatego natychmiast, gdy pojawią się pierwsze objawy, należy zgłosić się do lekarza, w celu skontrolowania i pokonania problemu.

Przyczyny występowania suchości pochwy u kobiet w ciąży

Suchość pochwy jest wynikiem zmiany ilości estrogenów, wynika z naturalnych procesów zachodzących w organizmie kobiety, która spodziewa się dziecka. Rzecz jasna, bardzo szybko należy wyeliminować tę dolegliwość, ponieważ może prowadzić do daleko idących problemów. Z mniej poważnych pojawi się pieczenie i swędzenie, a w dalszej perspektywie może dojść do infekcji bakteryjnej, co jest bardzo dużym zagrożeniem dla każdej kobiety w ciąży.

W ciąży w szczególny sposób musisz dbać o nawilżenie miejsc intymnych, ponieważ suchość pochwy w ciąży może być przyczyną wspomnianej wcześniej infekcji bakteryjnej lub grzybiczej, co może wpłynąć negatywnie na zdrowie matki i dziecka. Bagatelizowanie objawów może skończyć się nawet poronieniem.

Jeżeli odczuwasz suchość pochwy w ciąży, natychmiast warto skonsultować ten problem z lekarzem.

Jak poradzić sobie z suchością pochwy w ciąży?

Z uporczywą suchością pochwy możesz poradzić sobie domowymi sposobami. Przede wszystkim wymagane jest nawodnienie. Trzeba przyjmować minimum 2 litry dziennie. Wpłynie to bardzo pozytywnie na twój organizm, pozwoli na oczyszczanie nerek. Pamiętaj również o zbilansowanej diecie i odpoczynku. Powinnaś w szczególny sposób zatroszczyć się również o higienę miejsc intymnych, poprzez stosowanie preparatów pielęgnacyjno-nawilżających.

Obowiązkowo, w przypadku wystąpienia objawów suchości pochwy, należy udać się do lekarza, który zbada przyczynę ich wystąpienia oraz zaproponuje leczenie bezpieczne dla mamy i dziecka. Są maści i kremy, które w żaden sposób nie wpływają na płód, a jednocześnie dają ulgę kobiecie.

Kobietom, u których występuje suchość pochwy w ciąży, zalecany jest także ruch na świeżym powietrzu, a w szczególności relaksujące spacery. Warto także unikać stresu, który wpływa negatywnie na cały organizm. Stosując się do tych prostych zasad, nie tylko wyeliminujesz problem suchości pochwy, ale także zmniejszysz inne dolegliwości ciążowe.

Zadbaj o zdrowie swoje i dziecka.

inspiracja: vagisan.com – globulki na suchość pochwy