Lasery są coraz powszechniej wykorzystywane w stomatologii i znacząco ułatwiają, a także co istotne usprawniają, przeprowadzenie całego procesu leczenia. Jakie zabiegi można wykonać z ich pomocą?

Przykładowe sposoby wykorzystania laserów w stomatologii

Najczęściej lasery w stomatologii wykorzystywane są do przecinania lub wycinania fragmentów tkanki miękkiej. Pozwala to zachować jak największą precyzję i dokładność. Leczenie dziąseł przy pomocy laserów zmniejsza także wszelkie dolegliwości bólowe i niepożądane krwawienia, które występują w przypadku wykonywania zabiegów tradycyjnymi narzędziami. Laser diodowy wykorzystywany do wykonywania precyzyjnych zabiegów skraca czas leczenia i dzięki temu zwiększa komfort pacjenta.

Za pomocą leserów można również przeprowadzić leczenie próchnicy zębów. Pacjenci doceniają przede wszystkim to, że nie ma potrzeby zastosowania tradycyjnych wierteł. Ponieważ takie leczenie jest też mniej bolesne, często można przeprowadzić je nawet bez podawania znieczulenia. Stomatologowie chwalą sobie również tę metodę walki z ubytkami ze względu na mniejsze ryzyko uszkodzenia czy podrażnienia dziąseł.

Laser może znaleźć zastosowanie także przy leczeniu endodontycznym. Leczenie kanałowe przeprowadza się wtedy, gdy dochodzi już do zapalenia miazgi. Wykorzystanie lasera pozwoli na bardzo precyzyjne wykonanie leczenia, bez uszkodzenia pozostałych tkanek zęba.

Kolejnym zastosowaniem laserów w gabinetach stomatologicznych jest chirurgia laserowa. Oznacza to możliwość wycinania i usuwania powstałych zmian chorobowych, wszelkiego rodzaju niebezpiecznych narośli. Chirurgia laserowa to również szansa na dokonanie właściwej diagnostyki, ponieważ umożliwia precyzyjne pobranie materiału do badania, bez naruszania ciągłości zdrowych tkanek.

Zabiegi laserowe w stomatologii – zalety

Precyzja, jaką daje zastosowanie laserów w stomatologii, jest nie do przecenienie. Coraz więcej pacjentów decyduje się na skorzystanie z usług gabinetów umożliwiających zabiegi laserowe. Jest to również doskonały wybór dla pacjentów z problemami, które uniemożliwiają wykonywanie leczenia w inny, bardziej tradycyjny sposób. Bardzo często pacjenci, którzy doznali w przeszłości urazów szczęki, muszą szczególnie uważać w trakcie leczenia. Możliwość wykonania leczenia i zabiegów w mniej inwazyjny sposób, jest dla nich ogromnym udogodnieniem i gwarancją zachowania bezpieczeństwa.

Ogromne znaczenie podczas leczenia uzębienia ma przede wszystkim komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa pacjenta. Widok specjalistycznych narzędzi stomatologicznych u wielu osób, może wywoływać pewien dyskomfort i lęk. Coraz więcej profesjonalnych gabinetów stomatologicznych oferuje wykorzystywanie laserów podczas leczenie zębów. Narzędzia te można wykorzystać przy wielu procedurach stomatologicznych – przyspieszają leczenie i pozwalają na osiągnięcie bardzo dobrych efektów.

źródło: triodent.com.pl – gabinet stomatologiczny