Metoda Kaltenborna, a właściwie Kaltenborna i Evjentha to usystematyzowana ścieżka postępowania fizjoterapeutycznego. Freddy M. Kaltenborn i Olaf Evjenth, norwescy fizjoterapeuci, opracowali całościowy system od badania do leczenia przeznaczony do opieki nad pacjentami z ortopedycznymi dysfunkcjami ruchu. Nowa metoda została zarejestrowana w urzędzie patentowym i funkcjonuje jako niezależne narzędzie ortopedyczne.

 Metoda Kaltenborna – na czym polega? 

Metoda Kaltenborna zakłada, że przy pomocy testów manualnych można w sposób całkowicie precyzyjny zlokalizować i nazwać przyczynę bólów kończyn, kręgosłupa oraz stawów skroniowo-żuchwowych. Zdefiniowanie przyczyn uszkodzonej tkanki umożliwia zastosowanie skutecznego i nastawionego na określony punkt leczenia. Rodzaj i charakter zmienionej chorobą tkanki determinuje wybór konkretnych technik manualnych.
Podstawowe techniki lecznicze stosowane w terapii Kaltenborna i Evjentha to:

  • masaż poprzeczny
  • masaż funkcyjny
  • rozciąganie mięśni
  • mobilizacje stawowe
  • manipulacje
  • ćwiczenia stabilizacyjne.

 Stabilizacja kręgosłupa metodą Kaltenborna 

Podstawowym celem metody Kaltenborna, oprócz oczywiście uśmierzenia bólu, jest takie wzmocnienie mięśni, by osiągnąć maksymalną stabilizację kręgosłupa. Opracowana przez norweskich fizjoterapeutów terapia manualna ma zapobiegać nawracającym bólom, zapobiegać zmianom ruchomości układu kostnego i mięśniowego oraz stawowego. Terapia manualna powinna przywrócić pełen zakres ruchu w stawach, zapobiec zesztywnieniom, zmniejszać tkliwość mięśni, rozluźniać mięśnie, a także stymulować naturalne procesy przeciwzapalne zachodzące w organizmie.

Kiedy w rehabilitacji stosuje się metodę Kaltenborna?

Fizjoterapeuci inicjują metodę Kaltenborna zawsze wtedy, gdy pacjenci uskarżają się na ciągły i nawracający ból oraz efekt ograniczania ruchomości stawów i odcinków kręgosłupa. Wdraża się ją również u pacjentów po urazach czy takich, u których zdiagnozowano ostatecznie zwyrodnienia stawów. Metoda da wykazuje dużą skuteczność u osób cierpiących na permanentne drętwienie kończyn oraz nawracające migreny. Jej skuteczność potwierdza się również w przypadkach skrzywienia kręgosłupa oraz dyskopatii.

Terapia manualna Kaltenborna jest wąską specjalizacją z dziedziny fizjoterapii nastawioną na ręczną weryfikację obszarów bólu i jego leczenie u osób z dysfunkcjami narządu ruchu. Stosując metodę Kaltenborna, można z całą precyzją ustalić, czy bezpośrednią przyczyną bólu np.; w okolicach barku czy pośladka jest nadmierne napięcie w mięśniach, ucisk nerwu czy może zmiany chorobowe w stawie. Im dokładniejsza jest diagnoza określająca źródło bólu, tym precyzyjniejsze i skuteczniejsze leczenie, dlatego że każdą z tych przyczyn leczy się w inny sposób. W metodzie Kaltenborna istnieje wyraźna zależność pomiędzy rodzajem zmian chorobowych a zastosowaniem danej techniki manualnej, a jest ich wiele, np. : poizometryczna relaksacja mięśni, stretching, odblokowanie stawów, rozciąganie torebki stawowej zwyrodniałego stawu, przywracanie ruchomości.

Podstawowym celem terapeuty wdrażającym metodę Kaltenborna jest jak najszybszy powrót pacjenta do bezbolesnej pozycji i ruchów ciała, a także zapobieganie powracaniu dolegliwości. Zaleca się ją w terapii różnego rodzaju schorzeń ortopedycznych wymagających rehabilitacji. Metoda Kaltenborna ma charakter kompleksowy, opiera się na trafnej diagnostyce i wdrożeniu właściwej dla danego schorzenia techniki manualnej. Swoją popularność zawdzięcza wyłącznie skuteczności w leczeniu bólu i dolegliwości związanych z ruchomością.

Inspirowane: Rehabilitacja-mw.pl – masaż Ursynów