Skolioza to skrzywienie kręgosłupa, które nagminnie występuje wśród dzieci i młodzieży. W tym przypadku bardzo ważna jest prawidłowa i szybka diagnoza, gdyż rozpoznaną odpowiednio wcześnie skoliozę można zatrzymać i skorygować. Pozwoli to również uniknąć powikłań oraz obniży ryzyko inwazyjnego leczenia w przyszłości.

Skoliozę można leczyć za pomocą regularnie wykonywanych ćwiczeń, które są odpowiednio dobrane przez specjalistów. Szczególnie poleca się zajęcia na basenie oraz masaże. W przypadku bardzo zaawansowanego skrzywienia konieczne może okazać się przeprowadzenie operacji.

Bardzo skuteczną, w pełni bezpieczną i nieinwazyjną metodą walki ze skoliozą jest noszenie specjalnego gorsetu ortopedycznego. Stosuje się go u pacjentów, u których proces tworzenia układu kostnego nie jest jeszcze zakończony.

Skolioza – charakterystyka, przyczyny

Skolioza występuje najczęściej u dzieci w okresie najbardziej intensywnego wzrostu. Czasami trudno jest jednoznacznie wskazać jej przyczynę. Najczęściej do powstania skrzywień kręgosłupa przyczyniają się niewłaściwe postawy i złe nawyki takie jak noszenie plecaka na jednym ramieniu. Czynnikami, które wpływają na powstawanie skoliozy, są również wady w budowie anatomicznej bądź inne dysfunkcje związane z zaburzeniami rozwoju płodu.

Skolioza objawia się asymetrią w ułożeniu barków i łopatek. Dotyczy ona całego kręgosłupa, gdyż skrzywienie na jednym odcinku automatycznie powoduje powstanie deformacji w kolejnym.

Gorset ortopedyczny korygujący ­– kiedy będzie skutecznym rozwiązaniem?

Kiedy wada jest zbyt duża, a kąt skrzywienia przekracza 20°, lekarz ortopeda może zalecić wykonanie indywidualne określonego typu gorsetu korygującego. Jest to specjalna orteza tułowia, której zadaniem jest korekcja skrzywienia kręgosłupa i eliminacja wady postawy. Gorset ortopedyczny korygujący odciąża również kręgosłup .Mamy różne  gorsety korygujące w związku z tym lekarz  zaleca konkretny typ gorsetu. Są one produkowane z materiałów termoplastycznych i przeważnie wyścielane dodatkowo cienkimi gąbkami poliuretanowym.

Warto zaznaczyć, że gorset ortopedyczny korygujący trzeba nosić regularnie i zgodnie z zaleceniami lekarza, a pierwsze efekty jego użytkowania nie pojawiają się od razu. Urządzenia te działają na dwa sposoby: czynny i bierny. Po pierwsze hamują pogłębianie się skrzywień, a po drugie wzmacniają mięśnie i korygują powstałe już wady. Nosząc gorset trzeba pamiętać o jego prawidłowej regulacji, gdyż źle założony lub niewłaściwie dopasowany może dodatkowo pogłębiać skoliozę.

Gorset ortopedyczny może okazać się skuteczny przy walce ze skoliozą, tylko jeśli jest odpowiednio dobrany do danego skrzywienia, pacjent przestrzega wszystkich zaleceń odnośnie częstotliwości i sposobu jego noszenia oraz regularnie wykonuje ćwiczenia.

A co z efektami?

Gorset ortopedyczny powinno się nosić, aż do momentu osiągnięcia całkowitej dojrzałości kostnej. Na ciele pacjenta po zdjęciu gorsetu powinny być widoczne charakterystyczne czerwone ślady, świadczące o tym, że zachowany był odpowiedni nacisk tułowia.

Inspirowane: wzso.pl – protezy kończyn dolnych ceny