Szumy uszne to natrętne dźwięki słyszane przez chorego, mogą to być piski, dudnienia, buczenie czy brzęczenie. Dolegliwość ta może pojawić się w każdym wieku, częściej jednak dotyka osób, które mają problemy ze słuchem.

Szumy uszne można podzielić na obiektywne oraz subiektywne. Pierwsza grupa to szumy, które można zarejestrować w postaci dźwięku z zewnątrz, są słyszalne czasami przez osoby z otoczenia chorego. Powstają one wskutek wytwarzania dźwięków w anatomicznych elementach budowy znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie układu słuchowego. Druga grupa to subiektywne szumy uszne i to właśnie one występują najczęściej. Pojawiają się w przypadku patologii układu nerwowego, drogi słuchowej oraz nerwu słuchowego. W niektórych przypadkach mają także podłoże psychogenne. Często pojawiają się raz z chorobami takimi jak otoskleroza, choroba Meniere’a oraz głuchota starcza. Bardzo dużą rolę przy występowaniu szumów usznych odgrywa także nadciśnienie, niedokrwistość oraz przyjmowanie używek.

Podstawowe terapie szumów usznych 

Po kilkukrotnym zauważeniu szumów usznych należy niezwłocznie udać się do poradni laryngologicznej. Niezbędne jest wykonanie szeregu badań oraz wykluczenie na przykład guza nerwu słuchowego. Niezdiagnozowane szumy uszne pogłębiają się i z czasem całkowicie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie w życiu codziennym.

W zależności od rodzaju szumu usznego dla każdego pacjenta można dostosować odpowiednią terapię. Podstawową formą terapii wykorzystywaną w przypadku tych dolegliwości jest metoda habituacji (TRT). Polega ona na przyzwyczajaniu się do dźwięku oraz nauce życia w zgodzie z nim. Subiektywne szumy uszne są bardzo trudne diagnostycznie i niemal niemożliwe do leczenia. Metoda habituacji działa na zasadzie tykania zegarka ściennego. Po zakupie nowego, przez kilka dni mieszkańcom przeszkadza tykanie, jednak po jakimś czasie przyzwyczają się do niego i zupełnie zapominają, że cały czas tyka w tle. Mechanizm ten jest przenoszony na szumy uszne, które stają się tłem życia codziennego, wykluczając je jako czynnik rozpraszający.

Wykorzystanie aparatów słuchowych w terapii szumów usznych 

Osoby zmagające się z szumami usznymi to często pacjenci mający problem ze słuchem. W ich przypadku aparat słuchowy jest niemal niezbędny, jednak można go także wykorzystać w walce z szumami usznymi. Aktualnie rynek aparatów słuchowych jest bardzo rozwinięty, producenci stworzyli aparaty z dźwiękami łagodzącymi szumy uszne. Urządzenia te są połączeniem klasycznego aparatu słuchowego z generatorem szumu szerokopasmowego. Generatory te są wykorzystywane także w przypadku szumów nie połączonych z niedosłuchem. Istnieje także możliwość połączenie urządzenia z telefonem przez aplikację, dzięki czemu użytkownicy mogą odpowiednio sterować poziomem natężenia szumu generowanego w aparacie, w zależności od aktualnego poziomu szumu usznego w danym momencie.

Osoby korzystające z aparatów słuchowych połączonych z generatorami szumu zdecydowanie chwalą tę metodę. Jest to jeden z nielicznych sposobów na walkę z szumami usznymi. Zdecydowaną zaletą jest nowa technologia, które pozwala na zastosowanie niemal niewidocznych aparatów, które nie stanowią przeszkody dla funkcjonowania w życiu społecznym. Jeden aparat słuchowy jest w stanie nie tylko wzmocnić odpowiednio dźwięki przy niedosłuchu, ale również to samo urządzenie może balansować nieprzyjemne i bardzo uciążliwe szumy uszne. W ten sposób z czasem szumy uszne stają się dalekim tłem.

Inspirowane: Strefasluchu.pl – aparaty słuchowe dofinansowania