Aparaty słuchowe stały się rewolucyjnym rozwiązaniem dla osób cierpiących na niedosłuch. Problemy ze słuchem dotykają coraz większej części społeczeństwa. Przyczynia się do tego wiele czynników zewnętrznych oraz wewnętrznych. W wielu przypadkach aparat słuchowy jest jedynym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać o jego odpowiedniej i regularnej pielęgnacji, aby móc w pełni korzystać z zastosowań urządzenia.

Aparat słuchowy – pielęgnacja

Indywidualne dopasowanie urządzenia do pacjenta i jego kanału słuchowego, może znacznie poprawić słuch oraz komfort życia. Aparaty słuchowe, do swojego poprawnego działania potrzebują nie tylko odpowiednich ustawień oraz indywidualnego dopasowania. Dla prawidłowej pracy urządzenia niezbędna jest specjalnie przeznaczona pielęgnacja.

Środowisko panujące w kanale słuchowym nie sprzyja działaniu urządzeń elektrycznych. Wysoka wilgotność oraz gromadząca się woskowina uszna mogą przyczynić się do dysfunkcji aparatu słuchowego. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie. Zatem jak dbać o aparat słuchowy?

Pielęgnacja wkładki

Stosowanie tabletek do rozpuszczania woskowiny jest szczególnie istotne podczas oczyszczania wkładki zlokalizowanej wewnątrz kanału słuchowego. Niezbędnym jest czyszczenie wkładki minimum raz na dwa tygodnie. Metodę rozpuszczania woskowiny za pomocą tabletek można stosować do aparatów zausznych oraz z cienkim wężykiem.

Czyszczenie wkładki jest proste i wymaga jedynie specjalnie przystosowanego do tego pudełka oraz tabletki do rozpuszczania woskowiny. Do pudełka należy nalać przegotowaną wodę w temperaturze około 28-33°C, rozpuścić w niej tabletkę a następnie zanurzyć wkładkę i zamknąć pudełko. Tak zanurzona wkładka powinna zostać w pudełku około 45 min, po tym czasie należy ją opłukać bieżącą wodą oraz wytrzeć chusteczką higieniczną. W przypadku zalegania zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia, zanieczyszczenia należy usunąć za pomocą gruszki.

Chusteczki lub sztyft w pielęgnacji aparatu słuchowego

Ciągłe stosowanie aparatu słuchowego naraża go na zanieczyszczenia przez nieustający kontakt ze skórą. Gruczoły potowe oraz łojowe rozmieszczone w przewodzie słuchowym powodują nadmierne otłuszczanie urządzenia. Celem oczyszczenia i dezynfekcji aparatu należy stosować specjalnie do tego przystosowane sztyfty bądź chusteczki.

Środki czyszczące wzbogacone są w płyn antybakteryjny, który zarówno czyści jak i pielęgnuje urządzenie. Zarówno sztyfty jak i chusteczki zaleca się do każdego rodzaju aparatów słuchowych. Jest to idealne rozwiązanie podczas podróży, kiedy nie można pozwolić sobie na bardziej angażujące metody czyszczenia aparatu słuchowego.

Suszenie aparatu słuchowego

Częstym problemem podczas używania aparatu słuchowego jest gromadząca się w jego wnętrzu wilgoć. Usunąć wilgoć można za pomocą zastosowania kapsuły z absorbentem. W tym celu aparat po wcześniejszym wyjęciu baterii należy umieścić w w specjalnej kapsule, a następnie pozostawić urządzenie na około 3-5 godzin.

Kapsuła najlepiej pochłonie wilgoć jeśli aparat pozostanie w niej przez całą noc. Nadaje się do wielokrotnego użytku i należy ją wymienić dopiero kiedy kolor zmieni się na mlecznożółty. Stosowanie tej metody czyszczenia aparatu słuchowego zaleca się do każdego typu urządzeń.

Odpowiednia pielęgnacja aparatu słuchowego pozwoli na wydłużenie żywotności urządzenia oraz komfort jego użytkowania. Regularne czyszczenie wraz z odkażaniem są niezbędne w celu zachowania higieny podczas użytkowania aparatu słuchowego. Metodę pielęgnacji można w prosty sposób dostosować do potrzeb użytkownika oraz rodzaju aparatu słuchowego.