Taśmy i akcesoria LED to obecnie bardzo popularne rozwiązania. Oszczędność energii, wytrzymałość, uniwersalność – to właśnie te kluczowe cechy żarówek LED sprawiają, że coraz więcej osób na co dzień korzysta z tej technologii. Niemniej jednak wokół ledów narosło już wiele mitów, które z całą stanowczością należy obalić. W niniejszym artykule przedstawiono najpopularniejsze fakty oraz najbardziej powszechne mity dotyczące lamp ledowych.

Żarówki LED – fakty

Jednym z podstawowych faktów dotyczących żarówek LED jest to, że decydując się na lampy LED, zyskujemy długotrwałe korzyści zarówno dla naszego domowego budżetu, jak i dla środowiska naturalnego. Zakup taśm i akcesoriów LED w dłużej perspektywie czasu jest dużo tańszym rozwiązaniem ze względu na większą wydajność tego typu oświetlenia. Przeciętna żarówka odznacza się bowiem żywotnością w okolicach 1000 godzin, podczas gdy lampy ledowe mogą być eksploatowane przez ponad 100 000 godzin.

Innym faktem jest możliwość stosowania żarówek LED we wszystkich pomieszczeniach, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. W celu doboru odpowiedniej żarówki należy przeanalizować typ budowy oprawy oświetleniowej. Lampy LED nie są wrażliwe na częste włączanie i wyłączanie, a ich zdolność do świecenia pełną mocą sprawia, że idealnie sprawdzą się zwłaszcza w pomieszczeniach, w których światła używamy stosunkowo rzadko. Ponadto popularne ledy bardzo dobrze działają w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, dlatego z powodzeniem można wykorzystać je do oświetlenia ogrodu, balkonu czy tarasu.

Mity dotyczące żarówek LED

Jednym z najczęstszych mitów dotyczącym żarówek LED jest opinia o ich niskiej odporności na uszkodzenia mechaniczne czy niekorzystne warunki atmosferyczne. Niejednokrotnie powielane są również opinie, że ledy nie funkcjonują prawidłowo w niskich temperaturach, co również nie jest prawdą. Warto podkreślić, że żarówki ledowe są w szczególności odporne na wibracje, gdyż nie posiadają ruchomych części, żarnika, czy delikatnego szkła. Ponadto tego typu rozwiązania technologiczne w trakcie trwania procesu produkcji przechodzą zdecydowanie więcej testów niż żarówki tradycyjne.

Kolejnym mitem jest ten dotyczący szkodliwości ledów. Według wielu opinii lampy LED są nie tylko szkodliwe dla oczu, ale również wytwarzane z niebezpiecznych substancji. Tymczasem światło emitowane przed żarówki LED jest równie bezpieczne dla naszych oczu, co inne, dostępne na rynku emitery światła sztucznego. Światło pochodzące z żarówek LED nie skupia się w jednym miejscu (tak jak w przypadku laserów), a jego intensywność jest zbliżona do halogenów czy tradycyjnych żarówek. Dodatkowo żarówki LED nie zawierają toksycznych materiałów, takich jak rtęć czy ołów, co sprawia, że można je z powodzeniem poddać recyklingowi.

Równie często powtarzaną opinią, która ma niewiele wspólnego z prawdą, jest mit o tym, że lampy ledowe świecą wyłącznie białym światłem i nie mogą być przyciemniane. Faktem jest, iż pierwsze modele żarówek LED emitowały tylko jeden typ światła, ale obecnie na rynku dostępna jest bardzo szeroka gama kolorystyczna tego typu produktów. Ponadto natężenie światła generowanego przez ledy może być dowolnie regulowane za pomocą specjalnego przyciemniacza. W tym celu należy wybrać żarówkę oznaczoną symbolem „dimmable”.

Ostatni mit dotyczy tego, że żarówki LED mogą świecić wiecznie. Lampy LED wykazują co prawda dużo dłuższą żywotność niż przeciętna żarówka, ale niestety wraz z upływem czasu naturalnie się zużywają.

Wokół technologii LED narosło już wiele mitów, które mogą odstraszyć potencjalnych użytkowników. Tymczasem fakty jasno wskazują na to, że żarówki LED to rozwiązania bardziej ekonomiczne i ekologiczne niż halogeny czy tradycyjne źródła światła.

Źródło: hurtelektryczny.pl – osprzęt elektryczny