Sprężarki wysokociśnieniowe to urządzenia, które są wykorzystywane w branżach wymagających zastosowania sprężonego gazu o maksymalnym ciśnieniu roboczym do 500 bar. Jak działają takie kompresory i gdzie znajdują zastosowanie?

Sprężarka wysokociśnieniowa – podstawowe informacje

Sprężarki wysokociśnieniowe to rodzaj kompresorów tłokowych przystosowanych do wytwarzania powietrza i innych gazów o ciśnieniu do 500 bar. W celu osiągnięcia tak wysokiej kompresji konieczne jest zastosowanie sprężania wieloetapowego. Generalnie zasada działania kompresorów wysokociśnieniowych opiera się na technologii zastosowanej w sprężarkach tłokowych, w których gaz jest sprężany podczas ruchu posuwisto-zwrotnego tłoka w cylindrze. Następnie sprężone medium przekazywane jest do zbiornika ciśnieniowego lub kolejnego stopnia sprężania.

Sprężarki wysokociśnieniowe, w zależności od wydajności i ciśnienia maksymalnego, posiadają od 2 do 6 cylindrów w układzie W ,V lub gwiazda oraz silnik elektryczny lub wysokoprężny, który za pomocą sprzęgła przenosi napęd na układ korbowy sprężarki.

Kluczowy, z punktu widzenia działania kompresorów wysokociśnieniowych, jest układ chłodzenia urządzenia. Jest on odpowiedzialny za dostarczenie na wyjściu skompresowanego gazu o odpowiedniej temperaturze. Elementy układu chłodzenia, w skład którego wchodzą chłodnice i termometry, znajdują się przy każdym stopniu sprężania. W zależności od modelu, do chłodzenia wykorzystywane jest powietrze lub woda. Z systemem chłodzenia nierozerwalnie związane jest wytwarzanie kondensatu wodno-olejowego, który jest usuwany z urządzenia. W przypadku bardziej zaawansowanych kompresorów stosuje się elektrozawory sterowane czasowo, co ułatwia gospodarowanie kondensatem.

Istotnym elementem sprężarek wysokociśnieniowych jest układ kontroli ciśnienia. Odpowiada on za bezpieczeństwo oraz utrzymanie odpowiednich parametrów technicznych sprężonego gazu. Składa się z manometru i zaworu bezpieczeństwa zlokalizowanych za każdym stopniem sprężania. W przypadku kompresorów wysokociśnieniowych najlepszych producentów stosowane są także zaawansowane sterowniki mikroprocesorowe, które stale kontrolują ciśnienie, temperaturę sprężania oraz ciśnienie oleju. Pozwala to na pełną kontrolę parametrów technicznych sprężarki i jednocześnie na zatrzymanie pracy urządzenia przy przekroczeniu parametrów pracy. Sterowniki wskazują także przebieg pracy kompresorów i tym samym pomagają w określeniu planu rutynowych przeglądów. Wszystkie te elementy kontroli przekładają się na wydłużenie żywotności  urządzenia i jego bezawaryjną pracę.

Sprężarki wysokociśnieniowe marki J.P. Sauer&Sohn

W ofercie rynkowej dostępne są sprężarki wysokociśnieniowe olejowe i bezolejowe przeznaczone do obróbki każdego rodzaju gazu. Jednym z czołowych światowych producentów wysokociśnieniowych kompresorów jest niemiecka firma J.P. Sauer&Sohn Maschinenbau GmbH. Urządzenia tej firmy przeznaczone są do zastosowania we wszystkich gałęziach przemysłu wymagających zastosowania gazu pod wysokim ciśnieniem. Sprężarki wysokociśnieniowe znajdą zastosowanie w sprężaniu gazów zarówno neutralnych – tj. powietrze, azot, hel, argon, jak i gazów wybuchowych typu biogaz, gaz ziemny, wodór. Można je stosować także do kompresji wszelkiego rodzaju mieszanin gazów. W ofercie marki znajdują się tłokowe sprężarki wysokociśnieniowe smarowane olejem i bezolejowe.

J.P. Sauer&Sohn  proponuje również szeroką gamę akcesoriów do uzdatniania, magazynowania oraz dystrybucji sprężonego powietrza i gazów. W asortymencie znajdują się kompresory dostosowane do specjalnych napięć i częstotliwości. Urządzenia mogą być chłodzone powietrzem lub wodą – także morską. Wśród nich znajdują się również maszyny o konstrukcji wodoodpornej przeznaczone do instalacji na zewnątrz obiektów. Sprężarki charakteryzują się odpornością na przeciążenia i przystosowane są do pracy w strefach zagrożonych wybuchem. 

Sprężarki wysokociśnieniowe wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie wymagane jest wysokie ciśnienie robocze. Znajdują zastosowanie w wojsku, lotnictwie, przemyśle wydobywczym, ciężkim a także energetyce czy branży chemicznej.  

źródło: almig.pl – wynajem sprężarek