Wybór schodów wewnętrznych do naszego domu czy mieszkania oraz tych zdobiących budynek od zewnątrz jest nie lada wyzwaniem. Kiedy już jednak zdecydujemy się na ich rodzaj, warto zastanowić się nad materiałem, z jakiego zostaną wykonane. Mogą być one wykonane z drewna lub metalu, choć to beton jest nadal najczęściej i najchętniej wykorzystywanym materiałem konstrukcyjnym. Poniżej przedstawiamy kilka rad dotyczących schodów betonowych.

Rodzaje schodów betonowych

Do najczęściej wybieranych rodzajów schodów betonowych należą schody o jednym lub dwu biegach. Schody betonowe jednobiegowe są najłatwiejsze w konstrukcji i stosuje się je zarówno jako schody zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Nie posiadają wprawdzie spocznika, co dla niektórych może być wadą, ale są bardzo dobrym rozwiązaniem przy niewielkiej ilości stopni, dlatego można je stosować np. jako zewnętrzne schody na taras. Dużo popularniejsze schody dwubiegowe wyposażone w spocznik zajmują stosunkowo mniej miejsca niż chociażby schody wachlarzowe i są wygodniejsze niż schody jednobiegowe, dlatego chętnie montuje się je zarówno w domach jednorodzinnych, jaki na zewnątrz budynków. Pod względem konstrukcji bardzo podobne są do nich schody betonowe zabiegowe, z tą różnicą, że w tym rodzaju schodów typowy spocznik zastąpiony jest przez stopnie o różnej szerokości.

Bardzo efektownym typem schodów chętnie wykorzystywanym w dużych pomieszczeniach mieszkalnych są schody wachlarzowe. Ich rzut kształtem przypomina elipsę lub łuk, a same schody mogą stanowić niebanalna ozdobę naszego domu. Ze względu na swoje gabaryty schody betonowe wachlarzowe dedykuje się przede wszystkim do dużych wnętrz, np. salonów, rzadziej – jako zewnętrzna konstrukcja. Na takie rozwiązanie, ze względu na dużą powierzchnię, którą zajmują schody wachlarzowe, możemy sobie pozwolić w przypadku posiadania wystarczającej ilości miejsca do ekspozycji tak monumentalnych i eleganckich schodów.

Kręcone schody betonowe zewnętrzne i wewnętrzne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie na inny ich rodzaj brakuje miejsca. Jako schody żelbetowe wymagają jednak dużego nakładu sił i pracy do ich wykonania, mogą się też okazać niewygodne w użytkowaniu przez dzieci czy osoby starsze.

Czym wykończyć schody żelbetowe?

Wykończenie schodów wewnętrznych betonowych stanowi w dużej mierze dopełnienie aranżacji wnętrza, w którym znajdują się schody. Najczęściej stosowanym materiałem jest drewno – zarówno w postaci desek, jak i paneli podłogowych. Panele podłogowe są dużo tańsze niż surowe drewno, ale jednocześnie mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej też stanowią one kontynuację okładziny podłogowej. Deski z kolei mogą być docięte na wymiar i są dużo bardziej estetyczne i eleganckie – w ich przypadku trzeba jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu przed wilgocią i impregnacji. Innym sposobem dekoracji schodów betonowych wewnętrznych jest przyklejana do ich powierzchni wykładzina. Jest to rozwiązanie dużo tańsze niż panele podłogowe czy surowe drewno, ale też najbardziej narażone na zabrudzenia oraz uszkodzenia powodowane użytkowaniem schodów.

Nieco innym wachlarzem możliwości dysponujemy w przypadku betonowych schodów zewnętrznych. Tutaj także możemy zastosować drewno czy płytki, należy jednak pamiętać, że dobór materiałów wykorzystywanych na zewnątrz musi być uzależniony od warunków atmosferycznych i do nich dostosowany, a sam materiał – odpowiednio zabezpieczony. Okładzina nie może zatem zbyt szybko chłonąć wilgoci czy stanowić zagrożenia podczas niskich temperatur oblodzeniem powierzchni schodów. Popularnym materiałem wykończeniowym schodów betonowych zewnętrznych jest naturalny kamień, który nie tylko wspaniale zdobi nasz dom od zewnątrz, ale i jest najtrwalszy z dostępnych na rynku surowców. Niestety, jest też najdroższym materiałem.

Beton ma znaczenie

Im wyższa jest klasa betonu wykorzystywanego do budowy schodów, tym trwalszy jest efekt finalny. Faktem jest, że schody betonowe wewnętrzne nie są narażone na zmienne warunki atmosferyczne, dlatego do ich budowy wykorzystuje się najczęściej ten sam beton, co do wylewania stropu. Nieco inaczej traktuje się jednak schody zewnętrzne – tutaj beton niskiej klasy mógłby nie wytrzymać próby czasu oraz wpływu czynników zewnętrznych. Dlatego do ich wybudowania stosuje się zazwyczaj beton klasy C30/37 XF3 lub – w ostateczności – beton klasy C20/25, który zapewnia trwałość na lata.

Koszt schodów betonowych

Schody wewnętrzne wykonane z betonu to koszt co najmniej kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Ich ostateczna cena zależy jednak od typu schodów, ilości zużytego materiału oraz zastosowanej okładziny. Najdroższe schody zewnętrzne będą wykonane z kostki brukowej – zapłacimy za nie nawet ponad 100 zł/m2. Dużo tańszy będzie gres – cena schodów betonowych pokrytych nim będzie się wahała od 20 do 50 zł/m2.

Źródło: Kobamet.pl – Balustrady nierdzewne