Folia poliolefinowa jest wielowarstwową kurczliwa folią, charakteryzującą się wysoką wytrzymałością mechaniczną, co daje możliwość jej szerokiego zastosowania. Cechują ją również wysokie walory estetyczne, jak przejrzystość oraz połysk, dzięki czemu można w nią pakować nawet artykuły dekoracyjne, oraz wszystkie te, jakie wymagają ładnej oprawy, jak bombonierki czy kosmetyki.

Folia poliolefinowa doskonale nadaje się również do kontaktu z żywnością, można w nią zatem pakować warzywa, owoce, pieczywo oraz wyroby cukiernicze, zaś stosując folię z perforacją, także wszelkie artykuły, które potrzebują „oddychać”. Wytrzymałość folii sprawia, iż można ją stosować również do produktów, jakie muszą być przechowywane w niskich temperaturach, ponieważ folia poliolefinowa nadaje się do mrożenia.

Folia poliolefinowa jest ponadto przyjazna dla środowiska oraz w 100 % nadaje się do recyklingu, a przy jej zgrzewaniu nie są generowane żadne szkodliwe substancje.

Zalety folii poliolefinowej

Folie poliolefinowe są materiałem służących do łatwego, szybkiego, a także czystego i trwałego pakowania wielu rodzajów produktów, a także łączenia ich w zestawy, jak na przykład:

  •         puszki,
  •         butelki,
  •         wyroby wykonane z tworzyw sztucznych.

Ten rodzaj opakowań jest bezwonny i fizjologicznie odporny na działanie wody, roztworów soli, kwasów, alkoholi, ługów a także benzyny, a do pakowanych w nią środków spożywczych nie są przenoszone żadne składniki, jakie byłyby groźne dla człowieka czy też wpływały na skład czy smak produktów.

Folia poliolefinowa wykorzystywana jest do owijania produktów przez maszyny termicznie obkurczające, natomiast zastosowana może być praktycznie do każdego rodzaju produktu, pakuje się w nią:

  •         artykuły przemysłowe,
  •         zabawki,
  •         artykuły papiernicze i poligraficzne,
  •         artykuły spożywcze.

Ponadto ten rodzaj folii jest wysoce wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne, co nie wpływa na jej doskonałą zgrzewalność, a zapakowane w nią produkty wyglądają, jak przyobleczone w „drugą skórę”. Po obkurczeniu przylega ona ściśle do zapakowanego w nią produktu, nie ma zatem konieczności stosowania dodatkowych form pakowania, jak przykładowo kartony czy strecze.

Jeszcze jedną zaletą folii poliolefinowej jest to, iż zapakowane w nią przedmioty czy produkty można ustawiać jeden na drugim, a opakowania pokryte folią nie sklejają się i nie przyczepiają do siebie, dzięki czemu mogą być przechowywane w magazynie.  

Jej wysoka odporność na przebicie i rozerwanie sprawia, iż jest nieoceniona do pakowania produktów narażonych na upadek, posiadających ostre krawędzie czy nieregularne kształty.

Do czego stosowana jest folia poliolefinowa?

Folia poliolefinowa jest przede wszystkim wykorzystywana do pakowania pojedynczych przedmiotów. Dzięki niej można pakować i łączyć w zestawy pojedyncze produkty, jest wykorzystywana również jako zabezpieczenie etykiet, jakie paść mogą ofiarą manipulacji. Trudno jest sobie obecnie wyobrazić funkcjonowanie magazynów czy centrów dystrybucji bez tego umożliwiającego szybkie i łatwe pakowanie materiału. Z jej pomocą zabezpiecza się również produkty czy maszyny do transportu, na przykład morskiego, chroniąc je przed uszkodzeniami. Folię stosuje się także do pakowania produktów wielkogabarytowych, tworząc z jej pomocą cienką i wytrzymałą warstwę, chroniącą przed wpływem wilgoci, promieniowania UV, kurzu i pyłu.

Rodzaje folii poliolefinowej

Folia poliolefinowa występuje w postaci półrękawa albo taśmy, doskonałej do pracy na maszynach ręcznych, półautomatycznych oraz automatycznych. Folia może być 3 albo 5 warstwowa, a jej szerokość mieści się w granicach od 200 do 1200 mm, natomiast grubość to 12,5; 15; 19 i 25mic. Na folii  poliolefinowej można również wykonywać nadruki, informujące o cechach pakowanego w nią produktu. Posiada ona atest PZH do kontaktu z żywnością.

Źródło: RomaFolie – urządzenia i maszyny pakujące, folia termokurczliwa