Dywan to element dekoracji, który można spotkać w wielu wnętrzach. Pełni nie tylko funkcję ozdobną, ale również chroni parkiet przed uszkodzeniami, dociepla podłogę i pomaga wygłuszyć pomieszczenie. Korzyści z jego posiadania są więc nieocenione. Niekiedy jednak dywan bywa źródłem brzydkiego zapachu. Jest również miejscem, w którym gromadzą się roztocza, bakterie i szkodliwe dla zdrowia mikroby. Jak pozbyć się zapachu z dywanu i jednocześnie go zdezynfekować? Skutecznym sposobem okazuje się ozonowanie dywanów.

Co daje ozonowanie dywanów?

Mikroorganizmów zamieszkujących dywan nie da się usunąć odkurzaczem. Są to głównie roztocza, które są przyczyną występowania alergii i powodują nieprzyjemne objawy, takie jak przewlekły katar czy zaczerwienienie oraz pieczenie oczu i skóry. Jednak poza roztoczami, na dywanie możemy znaleźć też pleśń, która jest równie niebezpieczna dla zdrowia człowieka. Wdychanie toksyn wydzielanych przez grzyb i pleśń w mieszkaniu może prowadzić do poważnych schorzeń układu oddechowego. Sprawia to, że ten niewinny, dekoracyjny element może stać się źródłem niebezpiecznych chorób. Oczywistym staje się więc, że dywany należy co jakiś czas dokładnie dezynfekować. Tu z pomocą przychodzi ozonowanie dywanów. Ozonowanie polega na użyciu gazu ozonu, który wnika w strukturę dywanu, skutecznie go sterylizując i czyszcząc. Usuwane są w tym procesie nie tylko zabrudzenia widoczne gołym okiem, ale również wszelkie szkodliwe mikroorganizmy, pleśni i grzyby. Ozonowanie jest metodą nietoksyczną i w pełni naturalną – należy jednak zachować środki ostrożności, gdyż konieczne jest zachowanie odpowiedniego, bezpiecznego stężenia gazu. Dywan poddany temu zabiegowi jest wyraźnie odświeżony, zadbany i schludny. Poza względami wizualnymi, najistotniejszą kwestią jest jego sterylność i higieniczność.

Czy ozonowanie usuwa nieprzyjemny zapach?

Kolejnym aspektem, w którym ozonowanie wykazuje dużą skuteczność, jest usuwanie nieprzyjemnego zapachu z dywanu. Przyczyn występowania tego zjawiska może być wiele – zwierzęta w domu, zabrudzenia z jedzenia, palenie papierosów w pomieszczeniu. Wszystkie te elementy mogą sprawić, że po jakimś czasie dywan zaczyna brzydko pachnieć. Jest to proces całkowicie naturalny. Kumulujące się zanieczyszczenia, które ciężko doprać własnoręcznie, bakterie czy pleśń prowadzą do powstawania nieprzyjemnej woni. Jest to uciążliwe, ponieważ zapach bywa ciężki do usunięcia domowymi sposobami, a odkurzanie z pewnością w tym przypadku nie wystarczy. Tradycyjne pranie dywanów może pomóc na chwilę. Nie powinno się jednak robić tego zbyt często, gdyż detergenty zawarte w produktach do tego przeznaczonych są zazwyczaj bardzo drażniące i nie zaleca się stosowania się ich częściej, niż wskazuje instrukcja. Wdychanie drażniących detergentów może okazać się równie szkodliwe dla zdrowia, jak wdychanie toksyn z zanieczyszczonego dywanu. A więc jak pozbyć się zapachu z dywanu w sposób bezpieczny? Ozonowanie usuwa wszelkie nieprzyjemne zapachy, wykorzystując do tego nietoksyczny gaz. Cały proces jest więc zupełnie nieszkodliwy dla zdrowia, a jego efektem jest wyraźnie odświeżony, zdezynfekowany, wolny od brzydkiego zapachu dywan.

Dywan jest elementem dekoracji wnętrz, bez którego bez wątpienia można się obyć. Stanowi on jednak ciekawą ozdobę, z której wielu z nas nie chce rezygnować. By utrzymać dywan w dobrej kondycji, należy odpowiednio i regularnie o niego dbać. Ozonowanie dywanów pozwala nie tylko na dogłębną dezynfekcję i zachowanie względów zdrowotnych. Sprawia też, że dywan jest wolny od nieprzyjemnych zapachów i bardziej estetyczny.