Wyposażenie domu w ogrzewanie zasilane gazem propan to inwestycja nie tylko ekologiczna, ale także ekologiczna. Z inwestycją tą nierozerwalnie wiąże się potrzeba zakupu zbiornika na gaz. Zbiorniki dostępne są w wersji nowej bądź używanej. Dlaczego lepiej kupować nowe zbiorniki? Kiedy bardziej opłaca się zakup nowego zbiornika a nie używanego? Czy są jakieś aspekty, które przeważają na korzyść zakupu zbiornika z drugiej ręki? Warto przemyśleć wszelkie za i przeciw, aby zdecydować się na najlepsze dla nas rozwiązanie.
Nowe zbiorniki naziemne na propan
Zbiorniki naziemne na propan dostępne są w kilku wielkościach. Trzy podstawowe z nich o pojemności 2700, 4850 oraz 6400 m 3 są chętnie wybierane, ponieważ przy instalacji zbiorników do 7 m 3 nie jest wymagane pozwolenie na budowę. W przypadku większych zbiorników należy o takie pozwolenie zadbać. Najbardziej popularnym i najlepiej zaspokajającym potrzeby większości polskich rodzin jest zbiornik o pojemności 4850 m 3.
Jest to optymalna wielkość pozwalająca tankować dwa razy do roku przy jednoczesnej możliwości zgrabnego i niezauważalnego umieszczenia zbiornika na posesji. Warto pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa zbiorniki na gaz powinny być wypełnione nie więcej niż w 85%. I daje to dla poszczególnych zbiorników możliwość pomieszczenia kolejno 2295 m 3, 4122 m 3 i 5695 m 3 gazu.
W przypadku zbiorników naziemnych wymagane odległości, jakie należy zachować budynku, różnią się w zależności od wielkości zbiornika. I tak odległość zbiornika o pojemności 2700 m3 od budynków mieszkalnych oraz użytkowych a także od dróg i ogrodzeń wynosi 3 metry, w przypadku zbiornika o pojemności 4850 m 3 jest to odległość 5 metrów a w przypadku zbiornika o pojemności 6400 m 3 odległość od budynków nie może być mniejsza niż 7,5 metra.
Nowe zbiorniki podziemne na gaz propan
Zbiornik podziemny zostaje najczęściej wybrany, gdy działka, na której ma się znajdować, jest znacznie mniejsza i nie ma możliwości zachowania wszystkich określonych ustawowo odległości. Drugim powodem, dla którego wybierany jest zbiornik podziemny, jest estetyka. Zbiornik podziemny może zostać doskonale ukryty i zamaskowany na terenie działki. W przypadku tego typu zbiornika bardzo ważna jest jego szczelność i niezawodność. Mimo obowiązkowych okresowych kontroli – dla spokojnego snu i bezpieczeństwa swojego oraz swoich bliskich – zdecydowanie lepiej jest, jeżeli zbiornik podziemny będzie sprzętem absolutnie nowym i objętym 10-letnią gwarancją.
Wielkość działki ma tutaj duże znaczenie, ponieważ odległości, jakie inwestor ma obowiązek zachować, to w przypadku zbiornika o pojemności 2700 m 3 od budynków mieszkalnych oraz użytkowych, a także od dróg i ogrodzeń wynosi 1 metr, w przypadku zbiornika o pojemności 4850 m 3 jest to odległość 2,5 metra od budynków, ogrodzeń i dróg a w przypadku zbiornika o pojemności 6400 m 3 odległość od budynków, dróg i ogrodzeń nie może być mniejsza niż 5 metrów. Widać więc wyraźnie, że odległości te znacząco się różnią w przypadku zbiorników podziemnych i zbiorników naziemnych. Dlatego też na małych działkach instalowane są zbiorniki podziemne. Dodatkowym ich atutem jest to, że mogą stać się niemal zupełnie niezauważalne.
Dlaczego lepiej wybrać nowy zbiornik na gaz propan
Nowy zbiornik to przede wszystkim gwarancja jakości, niezawodności i bezpieczeństwa. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić sobie spokój i zaopatrzyć się w nowy zbiornik na propan.
Zbiorniki te przed zamontowaniem na posesji klienta są dokładnie sprawdzane pod kątem szczelności i ewentualnych uszkodzeń. Oprócz tego, udzielane jest na nie 10 lat gwarancji. Zaopatrzenie się w nowy zbiornik na gaz jest tym bardziej ważne, jeśli decydujemy się na zbiornik podziemny. Zbiorniki tego typu muszą być dużo bardziej wytrzymałe, gdyż oddziałuje na nie nie tylko siła gazu od wewnątrz, ale również siła napierającej ziemi od zewnątrz. Te dwie przeciwstawne siły mają duży wpływ na osłabienie materiału i skrócenie jego żywotności. Warto więc wyposażyć się w nowy zbiornik na gaz i spać spokojnie.
Źródło: Lpgdirect.pl