Nawadnianie kropelkowe jest coraz częściej stosowanym systemem automatycznego nawadniania wszelkich upraw. Rozwiązanie to dominuje zwłaszcza w szklarniach i tunelach ogrodniczych, ale zyskuje również popularność przy uprawie roślin balkonowych czy tarasowych.
Nawadnianie kropelkowe ogranicza zużycie wody, a dzięki zautomatyzowaniu procesu nawadniania pozwala skrócić czas przeznaczany na podlewanie upraw. System ten dostarcza roślinom wodę w ilości i częstotliwości optymalnej do ich właściwego wzrostu. Nawadnianie kropelkowe daje również możliwość nawożenia roślin za pomocą specjalnego dozownika.
Chociaż na pierwszy rzut oka budowa i funkcjonowanie systemu wydają się skomplikowane, to w rzeczywistości do jego instalacji niezbędnych jest tylko kilka podstawowych elementów, takich jak taśmy nawadniające, kroplowniki czy przewody do nawadniania.
Co będzie potrzebne?
Podstawowym wymogiem, który należy spełnić przy budowie kropelkowego systemu nawadniania jest doprowadzenie do niego wody za pomocą odpowiednich rur lub przewodów do nawadniania. Różnego rodzaju rury montażowe biegnące od ujęcia wody do instalacji nawadniania kropelkowego, różnią się średnicą i długością. Wybór odpowiedniego rozmiaru warunkowany jest ciśnieniem wody w ujęciu oraz wielkością całego systemu.
Do budowy systemu nawadniania kropelkowego niezbędna jest przede wszystkim linia kroplująca, która z uwagi na kształt i właściwości może przybrać formę:
- węża nawadniającego – stosowanego przy dowolnym ciśnieniu wody, zarówno do systemu podziemnego, jak i naziemnego,
- taśmy nawadniającej – wykorzystywanej przy mniejszym ciśnieniu wody, która dokładniej doprowadza wodę i nawóz do bryły korzeniowej rośliny.
Kolejnym elementem instalacji jest kroplownik, czyli element dawkujący wodę bezpośrednio do rośliny. Do najbardziej popularnych kroplowników należą:
- Kroplowniki kapilarne – czyli wężyki z polietylenu o długim i cienkim zakończeniu. Urządzenia najprostsze, jednak często zawodne z uwagi na zanieczyszczenia wody przenoszone na mały otwór wylotowy kroplownika i jednoczesny brak wymuszenia ruchu wody.
- Kroplowniki labiryntowe – stosowane są szczególnie w systemach długich i rozbudowanych. Struktura komór i przewodów sprzyja bowiem utrzymaniu stałego ciśnienia wody. Natomiast ciągły ruch wody zapobiega zatykaniu się kroplowników.
- Kroplowniki z kompensacją ciśnienia i samozamykające się – dzięki swojej budowie pozwalają utrzymać stałe ciśnienie wody bez względu na jego wahania w ujęciu. Tego rodzaju kroplowniki stosowane są szczególnie w przypadku długich ścieżek z jednostronnym zasilaniem.
Utrzymanie roślin w dobrej kondycji wymaga również systematycznego nawożenia. Systemy automatycznego nawadniania kropelkowego można rozbudować o specjalny dozownik do nawozów. Najbardziej rozpowszechnione są obecnie dozowniki inżektorowe, które dzięki różnicy ciśnień pozwalają zassać nawóz lub inną substancję ze zbiornika zewnętrznego i dostarczyć je bezpośrednio do systemu nawadniania kropelkowego, a następnie do bryły korzeniowej poszczególnych roślin.
Zautomatyzowanie podlewania przydomowego ogródka czy dużej plantacji z pewnością pozwoli oszczędzić wiele czasu i energii oraz ograniczyć koszty zużycia wody. Samodzielna budowa systemu nawadniania kropelkowego nie jest czasochłonna i nie wymaga specjalistycznej wiedzy, dlatego cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie.
Inspirowane: irriga.pl – systemy nawadniające ogrody