Brama z napędem to obecnie standard w większości domów jednorodzinnych, obiektów handlowo-usługowych czy placówek biurowych. Modele skrzydłowe bądź przesuwne gwarantują bowiem komfort oraz bezpieczeństwo wjeżdżania i wyjeżdżania z ogrodzonego terenu bez konieczności opuszczania samochodu i ręcznego otwierania wrót. Wybierając bramę przesuwną z napędem lub wersję skrzydłową warto wziąć pod uwagę ich podstawowe parametry, mające znaczący wpływ na funkcjonalność takiego modułu.

Brama wjazdowa dwuskrzydłowa z napędem

W sprzedaży dostępnych jest wiele różnorodnych bram dwuskrzydłowych, wyposażonych w napęd. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, należy dopasować jego parametry do naszych potrzeb oraz konkretnych warunków terenowych. W przypadku bram skrzydłowych najistotniejsza jest długość i ciężar skrzydeł. Moduły otwierające powinny obsługiwać skrzydło przynajmniej o metr dłuższe niż wymiar pojedynczej furty naszego wjazdu. Dobrze będzie zdecydować się na siłowniki z przynajmniej 30% zapasem mocy w stosunku do wagi bramy. Dzięki temu będą one mniej narażone na obciążenia, a w konsekwencji pozwolą na dłuższą i bardziej efektywną eksploatację. Mocniejszy siłownik należy wybrać również w przypadku bram o pełnej konstrukcji, stawiających większy opór w czasie otwierania i zamykania. Duże znaczenie przy wyborze bramy wjazdowej dwuskrzydłowej z napędem ma szerokość słupków podtrzymujących wrota. Do wąskich lub szerokich podpór dedykowane są odmienne modele siłowników, odpowiedzialne za prawidłową pracę całego zestawu. Napęd do bramy dwuskrzydłowej powinien być dopasowany także do częstotliwości wjeżdżania i wyjeżdżania z terenu. Inne parametry będą posiadać moduły do użytku domowego, a zupełnie odmienne te przeznaczone do nieustannej eksploatacji na terenie firmy czy galerii handlowej. Dobrej klasy napęd, prawidłowo dopasowany do ciężaru i długości skrzydła, pozwoli na komfortową eksploatację w zakresie od -20 do +50°C.

Brama wjazdowa przesuwna z napędem

Podobnie jak w przypadku bramy wjazdowej dwuskrzydłowej z napędem, także modele przesuwne wymagają dostosowania mocy siłowników do ciężaru całych wrót. Zapas mocy na poziomie 30% jest niezbędny, aby zapewnić optymalne działanie modułu nawet w przypadku niesprzyjających warunków, takich jak duże mrozy, zwiększające gęstość smaru i opór w czasie otwierania skrzydła. Taka nadwyżka mocy sprawia, że napęd nie pracuje na granicy swoich możliwości, a w rezultacie nie ulega on przedwczesnemu zużyciu i niespodziewanym awariom. W sprzedaży dostępne są napędy do bram lekkich o wadze około 200 kg, pracujące na siłownikach 300-500 W. Do bram ciężkich, których waga może wynosić nawet 1,5 t, dedykowane są z kolei moduły o mocy przekraczającej 600 W. W tym przypadku istotnym zagadnieniem jest rozmiar bramy, decydujący o optymalnej prędkości jej przesuwania. Bezpieczną prędkością, która umożliwi komfortowe korzystanie z bramy z napędem, będzie 12 cm/s. Wiele wysokiej klasy modeli oferuje możliwość stopniowego zwalniania i przyspieszania w trakcie domykania i otwierania wrót, co dodatkowo zwiększa ogólny poziom bezpieczeństwa. Brama przesuwna z napędem do użytku domowego zapewnia wydajną pracę do 50 cykli na dobę. W przypadku intensywnie użytkowanych obiektów firmowych czy przemysłowych, wskazane jest zastosowanie modelu powyżej 50 cykli dobowych.

Napęd do bramy dwuskrzydłowej lub przesuwnej to rozwiązanie, które cieszy się olbrzymią popularnością na całym świecie. Dopasowany do ciężaru i wielkości skrzydła oraz częstotliwości użytkowania zapewni wydajną i komfortową pracę przez cały rok, niwelując konieczność każdorazowego opuszczania pojazdu w celu otwarcia bramy wjazdowej.