Wózki widłowe przyspieszają wykonywanie operacji magazynowych. To właśnie w magazynach i przemyśle są najchętniej wykorzystywane. Na jakość pracy magazynierów i operatorów wózków widłowych ma jednak wpływ wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest komfort pracy. Jak zapewnić odpowiednie warunki pracy operatorom wózków widłowych? Dlaczego jakość fotela w wózku jest kluczowa dla efektywności pracy?

Urządzenia wspomagające pracę w magazynie

W nowoczesnych magazynach, które wykonują każdego dnia setki operacji, do pracy wykorzystywane są innowacyjne rozwiązania. Jednym z najchętniej stosowanych są regały wysokiego składowania. Wówczas towar na paletach przechowywany jest nawet 30 metrów nad ziemią. Do pracy z tak wysokimi regałami potrzebny jest odpowiedni sprzęt, który pozwoli na szybkie rotowanie towaru w magazynie. Najbardziej popularne są oczywiście wózki widłowe oraz wózki z wysięgnikiem. Są to urządzenia obsługiwane przez wykwalifikowanych operatorów.

Jeszcze kilka lat temu mało kto zwracał uwagę na ergonomię pracy w wózku widłowym, jednak w dzisiejszych czasach wszystko się zmieniło. Każdy z operatorów ma inną budowę ciała, więc stworzenie uniwersalnego fotela dla każdego jest praktycznie niemożliwe. W związku z tym, do nowoczesnych wózków widłowych montowane są bardzo wygodne fotele, które umożliwiają indywidualne ustawienie, dające możliwie wysoki komfort pracy. Bardzo ciekawym fotelem chwalonym przez operatorów jest fotel Grammer, znajdujący coraz szersze zastosowanie w wózkach magazynowych.

Wpływ fotela na efektywność pracy

Operatorzy wózków widłowych spędzają w nich średnio 7 godzin dziennie. Komfort pracy jest więc kluczowy do zachowania wysokiej efektywności ich pracy. Chodzi tutaj przede wszystkim o odpowiednie skupienie. Magazyn jest miejscem, w którym z jednej strony wymaga się wysokiej sprawności działania, a z drugiej zachowania wszelkich zasad bezpieczeństwa. Operator, któremu nie zapewnimy odpowiedniej ergonomii w wózku widłowym, będzie więc pracował  wolniej, narażając magazyn lub przedsiębiorstwo na straty. Najgorszym skutkiem braku wygody w pracy będzie jednak brak skupienia, mogący prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. W nowoczesnych magazynach, w których mamy do czynienia z regałami wysokiego składowania, od operatorów wózków wymagane jest szczególne skupienie. Nawet najmniejszy błąd może bowiem doprowadzić do uszkodzenia towaru lub spowodowania wypadku, w którym ucierpią inni pracownicy.

Serwis foteli wózków widłowych

Nowoczesne fotele do wózków widłowych i przemysłowych pojazdów mechanicznych są bardzo intensywnie wykorzystywane każdego dnia. W związku z tym, że zbudowane są z wielu elementów mechanicznych, może dochodzić do ich awarii i uszkodzeń, które powinny zostać możliwie szybko usunięte. Naprawa foteli Grammer bardzo chętnie stosowanych w wózkach widłowych, powinna być przeprowadzona w profesjonalnym serwisie. Jest to kluczowe, ponieważ pozwala na zastosowanie oryginalnych części lub wysokiej jakości zamienników, które nie wpłyną negatywnie na jakość pracy operatorów. Należy zwrócić również szczególną uwagę na termin realizacji takiej usługi. W przypadku magazynów czas ma kluczowe znaczenie, więc im szybciej wózek trafi z powrotem do pracy, tym lepiej.

Jakość fotela w wózku widłowym ma więc bardzo ważne znaczenie, ponieważ ma bezpośredni wpływ na ergonomię pracy jego operatora. Odpowiednie fotele zapewniają wysoki komfort pracy i możliwość zachowania skupienia. Dobra jakość fotela to również mniej ewentualnych awarii, które mogą wyłączyć wózek na kilka dni z pracy w magazynie.