Ustalanie aktualnej pozycji układu wymaga dokładnej informacji podczas kontroli ruchu. Bez współczesnej technologii taka precyzja byłaby wręcz niemożliwa do uzyskania. Bardzo często żeby ułatwić swoją pracę, używa się enkoderów inkrementalnych. Są one niezbędnymi elementami w większości linii produkcyjnych, maszyn i urządzeń. Mimo że wielu z nas nie jest tego świadomych, mamy z nimi styczność niemal codziennie w najnowszych rozwiązaniach technicznych.

Czym są enkodery inkrementalne?

Jest to rodzaj czujnika kontroli ruchu, który zwraca sygnał elektryczny, który następnie zostaje odczytany w układzie sterowania. Działa on na zasadzie generowania impulsów elektrycznych. Endokodery są w stanie wskazać nam aktualną pozycję elementów maszyn, jej kierunek, kąt i liczbę obrotów wału silnika lub nawet prędkość obrotową. W porównaniu do enkoderów absolutnych, po odłączeniu zasilania wartość położenia naliczana jest od zera, czyli od miejsca, w którym nastąpiło jego zatrzymanie.

Przy wyborze potrzebnego nam enkodera warto zwrócić uwagę na jego rozdzielczość. Im jest ona większa, tym mniejsze przesunięcia kątowe można zmierzyć. Sprawia to, że dostaniemy większą dokładność pomiaru. Warto zastanowić się więc, jak dużej precyzji potrzebujemy.

Podstawowe enkodery inkrementalne są konfigurowane i dostosowywane w zakładzie produkcyjnym, zgodnie z wytycznymi klienta.

Gdzie są stosowane enkodery inkrementalne?

Endokodery inkrementalne znajdują zastosowania w coraz to nowszych rozwiązaniach technicznych. Jednymi z najpopularniejszych są:

  1. Linie produkcyjne
    Enkodery inkrementalne często wykorzystuje się na liniach produkcyjnych. Możemy użyć ich do sprawdzenia przebytej drogi na przykład pojemnika oraz jego położenia podczas całego procesu, w którym kierunku się poruszał, z jaką prędkością. Zdobywamy w ten sposób bardzo dużo przydatnych informacji, które możemy wykorzystać w przyszłości do zoptymalizowania kosztów naszego przedsiębiorstwa.
  2. Silniki
    Wykorzystywane są często, aby mierzyć prędkości obrotowe, a tym samym służą do optymalnego sprzężenia zwrotnego prędkości.
  3. Aplikacje
    W tym przypadku ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia! Dzięki nowym modyfikacjom, rozwiązaniom i postępowi technologicznemu możesz wykorzystać enkodery na wiele sposobów.
  4. Maszyny
    Gdy jakiś element jest w obróbce, możemy zmierzyć na przykład obrót danej części maszyny lub poddawany obróbce detal. Dzięki temu precyzyjniej możemy określić, czy nasz program jest dobrze napisany. Oszczędzamy w ten sposób czas, ponieważ nie musimy sprawdzać tak wielu opcji.
  5. Obrabiarki
    W tych urządzeniach często oczekuje się dokładności nawet rzędu setnych części milimetra, a nawet mikrometrów w wielu wyrobach. Przez zmianę temperatury błąd może wnieść również śruba. Te problemy rozwiązuje zamontowanie systemów pomiarowych. Zyskujemy też skrócenie czasu obróbki oraz nowe możliwości technologiczne. W nowo montowanych obrabiarkach to rozwiązanie jest już standardem. Na szczęście nie musimy wymieniać starszych maszyn. Istnieją enkodery, które można do nich dołączyć.
  6. Roboty
    W większości urządzeń automatycznych stanowią one podstawę. Nie osiągnęlibyśmy tak dużego postępu technologicznego bez enkoderów.
  7. Instalacje przemysłowe

Enkondery są bardzo doceniane w automatyce przemysłowej. Nic dziwnego. Zasługują one na szczególną uwagę, ponieważ towarzyszą nam w wielu rozwiązaniach technicznych oraz ciągle mogą nas zaskoczyć nowymi zastosowaniami.