Wyposażenie obory – jak zwiększyć komfort bydła i efektywność hodowli?
Bibek.pl
Ustalanie aktualnej pozycji układu wymaga dokładnej informacji podczas kontroli ruchu. Bez współczesnej technologii taka precyzja byłaby wręcz niemożliwa do uzyskania. Bardzo często żeby ułatwić swoją pracę, używa się enkoderów inkrementalnych. Są one niezbędnymi elementami w większości linii produkcyjnych, maszyn i urządzeń. Mimo że wielu z nas nie jest tego świadomych, mamy z nimi styczność niemal codziennie w najnowszych rozwiązaniach technicznych.
Jest to rodzaj czujnika kontroli ruchu, który zwraca sygnał elektryczny, który następnie zostaje odczytany w układzie sterowania. Działa on na zasadzie generowania impulsów elektrycznych. Endokodery są w stanie wskazać nam aktualną pozycję elementów maszyn, jej kierunek, kąt i liczbę obrotów wału silnika lub nawet prędkość obrotową. W porównaniu do enkoderów absolutnych, po odłączeniu zasilania wartość położenia naliczana jest od zera, czyli od miejsca, w którym nastąpiło jego zatrzymanie.
Przy wyborze potrzebnego nam enkodera warto zwrócić uwagę na jego rozdzielczość. Im jest ona większa, tym mniejsze przesunięcia kątowe można zmierzyć. Sprawia to, że dostaniemy większą dokładność pomiaru. Warto zastanowić się więc, jak dużej precyzji potrzebujemy.
Podstawowe enkodery inkrementalne są konfigurowane i dostosowywane w zakładzie produkcyjnym, zgodnie z wytycznymi klienta.
Endokodery inkrementalne znajdują zastosowania w coraz to nowszych rozwiązaniach technicznych. Jednymi z najpopularniejszych są:
Enkondery są bardzo doceniane w automatyce przemysłowej. Nic dziwnego. Zasługują one na szczególną uwagę, ponieważ towarzyszą nam w wielu rozwiązaniach technicznych oraz ciągle mogą nas zaskoczyć nowymi zastosowaniami.