Chociaż poślizgnięcie najczęściej kojarzy nam się z okresem zimowym i oblodzonym lub zaśnieżonym chodnikiem, to z pozoru błahe zdarzenie, może mieć miejsce w zasadzie wszędzie, a bardzo często w przestrzeni publicznej, np. w sklepie czy urzędzie. Czynników powodujących poślizgnięcie jest tak naprawdę sporo. Deszczowa pogoda, buty na wysokim obcasie, zużyta podeszwa, przedmiot leżący na przejściu, czy chociażby zwykła nieuwaga, pośpiech i roztargnienie. Kto z nas nie ma za sobą poślizgnięcia, błahego lub też brzemiennego w negatywne skutki?

Nie zawsze bywa wesoło – skutki poślizgnięcia 

Najlepiej, kiedy wychodzimy z poślizgnięcia bez szwanku. Wówczas cała sytuacja może być wręcz zabawna, zwłaszcza dla innych świadków zdarzenia, którzy byli w pobliżu. Nikomu jednak nie będzie do śmiechu, kiedy zwykłe zachwianie równowagi, okaże się niebezpieczne i zakończy urazem. Nie są to odosobnione przypadki. Bardzo często zdarza się, że konsekwencje poślizgnięcia są bolesne. Skutkami upadku są bardzo często przeróżne urazy kończyn – stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia, a nawet złamania. Towarzyszy im silny ból, zaczerwienienie, obrzęk, krwiak i trudności z poruszaniem kończyną. Może także dojść do uszkodzenia pleców, skręcenia stawu skokowego i kolanowego, urazów nadgarstków, łokci, ramion, kolan i bioder. Wszystko tak naprawdę zależy od siły uderzenia, refleksu poszkodowanego, jego ogólnej sprawności fizycznej czy odporności kości. Tego typu wypadki najbardziej niebezpieczne są dla osób starszych.

Ryzyko jest zawsze

Poślizgnięcia i upadki są najczęstszymi przyczynami wypadków. Jak wynika ze statystyk ponad jedna trzecia upadków kończy się niezdolnością do pracy przekraczającą jeden miesiąc. Jednym z najczęstszych powodów urazów w przestrzeni publicznej jest śliska powierzchnia spowodowana rozlaniem płynu, np. mokra podłoga w biurze, śliskie schody podczas deszczowych dni. Osoba odpowiedzialna naturalnie jest zobowiązana do tego, by zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej. W przypadku ryzyka poślizgnięcia może to być stosowanie chociażby znaków ostrzegających przed upadkiem na skutek poślizgu w miejscach szczególnie na to narażonych. Praktyka jednak jasno wskazuje na to, że tego typu rozwiązania nie są wystarczająco skuteczne. Nawet najbardziej widoczny napis może zostać przeoczony lub po prostu zlekceważony przez przechodzących. Poza tym nie zawsze tego typu sytuacje można przewidzieć.

Maty potrzebne od zaraz 

Zapobieganie poślizgnięciom jest tak naprawdę trudne z punktu widzenia osób odpowiedzialnych za dany lokal. To osoby, które poruszają się w tych publicznych miejscach powinny zachowywać ostrożność. Wiemy jednak, że niemożliwe jest uniknięcie jakichkolwiek poślizgnięć czy potknięć, nawet jeśli staramy się być ostrożni. Ewentualne negatywne konsekwencje nastręczają z kolei trudności i problemy po obu stronach. Warto więc podjąć środki zmierzające do poniesienia stopnia bezpieczeństwa. Doskonałym rozwiązaniem mogą być specjalne maty wejściowe, które wykonane są z antypoślizgowego tworzywa. Szczególną właściwością takich mat jest to, że na śliskiej nawierzchni nie przesuwają się względem podłoża, ani też stopy nie przemieszczą się względem niej. Nawet kiedy przechodzący porusza się pośpiesznie i specjalnie nie dba o bezpieczeństwo, mata zapobiegnie poślizgnięciu i upadkowi. Obecnie na rynku możemy znaleźć maty standardowe oraz projektowane na indywidualne zamówienie klienta. Mogą być montowane właściwie na każdy rodzaj nawierzchni (beton, metal, drewno, kamień, plastik, kraty pomostowe). Pozwala to na dopasowanie wielkości i kształtu maty do danego podłoża i pomieszczenia.

Warto zainwestować w tego typu rozwiązania, aby zapobiec wypadkom, a przestrzeń publiczną uczynić przyjazną i bezpieczną w każdych warunkach.

Inspirowane: matywejsciowe.pl – dzierżawa i serwis mat wejściowych