Posiadanie klimatyzatora jeszcze nie tak dawno, było uznawane za pewnego rodzaju luksus. Zmieniło się to jednak na przestrzeni kilku ostatnich lat. Obecnie w klimatyzatory wyposażone są niemal wszystkie biura, a dodatkowo coraz częściej można spotkać je także w domach. Przed zakupem klimatyzatora warto zastanowić się jednak nad tym, jaki rodzaj będzie dla nas odpowiedni. Jakie są rodzaje klimatyzatorów? Jaki będzie najodpowiedniejszy dla Ciebie i Twojego biura?

Klimatyzatory przenośne

Klimatyzatory mogą być zarówno przenośne, jak i stacjonarne. Przyjrzyjmy się na początku tym pierwszym. Klimatyzatory przenośne, zwane inaczej monoblokiem, to według wielu najprostsze rozwiązanie. Instalacja tego rodzaju klimatyzatora nie wymaga od nas prowadzenia przewodów czy kucia ścian, a jedynym wymogiem koniecznym jest bliskość okna. To właśnie przez uchylone okno za pomocą elastycznej rury odprowadzane jest ciepłe powietrze z pomieszczenia, w którym zamontowany został klimatyzator. Wydawać by się mogło, że klimatyzator przenośny jest praktyczniejszy – jego instalacja nie jest skomplikowana, a do tego można ustawić go tam, gdzie akurat zaistnieje potrzeba. Te urządzenia posiadają jednak również swoje wady, do których niewątpliwie zaliczyć można niską wydajność, przez co w wielu wypadkach nie są w stanie schłodzić pomieszczenia w satysfakcjonujący użytkownika sposób. Nie możemy też zapomnieć, że jest to dodatkowe urządzenie w pomieszczeniu, które zajmuje miejsce i, niestety, jest całkiem hałaśliwe.

Klimatyzatory split

Klimatyzatory typu split to prawdopodobnie najpopularniejsze rozwiązanie, które jest pozbawione większości poważniejszych wad występujących w urządzeniach przenośnych. Nie są tak głośne, wydają się być bardziej efektywne i nie zawadzają w pomieszczeniu. Klimatyzatory split składają się z dwóch jednostek: wewnętrznej oraz zewnętrznej. Obie jednostki wymagają trwałego zamontowania, jednostka wewnętrzna, jak sama nazwa wskazuje, musi znajdować się wewnątrz pomieszczenia, które ma być chłodzone, a jednostka zewnętrzna, zamontowana musi być poza pomieszczeniem, np. na ścianie czy dachu. Jednostki wewnętrzne dostępne są w wielu wersjach: ściennej, kasetonowej, kanałowej, stojącej czy podsufitowej. Rozszerzoną wersją klimatyzatorów split są klimatyzatory multisplit. Multisplit to rozwiązanie, które polega na podłączeniu kilku jednostek wewnętrznych do jednej zewnętrznej.

Najważniejsze parametry klimatyzatorów

Przed zakupem klimatyzatora, warto zwrócić uwagę na główne parametry tych urządzeń, do których zalicza się:

  1. Poziom hałasu urządzenia – niezwykle istotny aspekt, zwłaszcza jeśli urządzenie ma być wykorzystywane w nocy lub podczas pracy biurowej, im głośniejsze urządzenie, tym gorzej.
  2. Funkcję grzania – klimatyzatory wyposażone w taką opcję stają się zdecydowanie bardziej funkcjonalnym urządzeniem, które można wykorzystywać również zimą.
  3. Moc urządzenia – powinna zostać dobrana odpowiednio do wielkości pomieszczenia, które chcemy schłodzić.
  4. EER i COP – czyli parametry, które określają wydajność klimatyzatora. EER określa jego skuteczność w funkcji chłodzenia, a COP w funkcji grzania.

Jaki rodzaj klimatyzatora będzie najlepszy dla biura?

Dobór klimatyzatora to zawsze kwestia indywidualna, podejmowana przez osobę, która pragnie zamontować wybrane urządzenie w swoim pomieszczeniu. Wydaje się jednak, że w przypadku biura, klimatyzatory split lub multisplit mogą spisać się lepiej niż klimatyzatory przenośne. Przede wszystkim nie generują takiego hałasu jak urządzenia przenośne, co niewątpliwie sprzyja pracy w biurze. Dodatkowo nie zajmują miejsca, które może okazać się przydatne na inne wyposażenie biurowe, a także są bardziej wydajne, niż ich przenośne odpowiedniki.

Inspirowane: clim-rem.pl – naprawa klimatyzacji Pruszków