Jeśli na ścianie pojawił się grzyb lub pleśń – musisz działać natychmiastowo. Istnieje wiele czynników, które mogą doprowadzić do zasiedlenia się ich w pomieszczeniu m.in. zalanie mieszkania lub długotrwale podniesiony poziom wilgoci w mieszkaniu. Z pomocą przychodzi osuszanie budynków. Jak prawidłowo osuszać budynki, aby móc cieszyć się ich długotrwałą eksploatacją?

Nowoczesne i skuteczne metody osuszania budynków

Na rynku dostępnych jest wiele metod osuszania budynków, jednak nie wszystkie gwarantują skuteczne i bezpieczne odprowadzenie nagromadzonej wilgoci. Wśród skutecznych metod wymienia się następujące:

  • osuszanie podposadzkowe, ciśnieniowe,
  • osuszanie pomieszczeń wentylatorami promieniowymi,
  • osuszanie podczerwienią,
  • osuszanie z wilgoci technologicznej.

Osuszanie podposadzkowe – niebezpieczna wilgoć pod podsadzką

Osuszanie podposadzkowe stosuje się, kiedy woda przedostanie się pod posadzkę, wylewkę lub drewnianą podłogę i przesiąka aż do sfery izolacji, czyli w miejsce, w którym znajduje się styropian lub włókna syntetyczne. Z czasem zaczyna gromadzić się w zamkniętej warstwie wilgoć, która nie ma możliwości odparować naturalnie. Zaczyna więc przenikać do ścian, wyrządzając wiele zniszczeń. Do możliwych szkód należą m.in. łuszczące się farby oraz odpadanie tynków. Nagromadzona wilgoć pod podsadzką powoduje również deformację parkietu oraz wykrzywianie się listew i desek.

Osuszanie pomieszczeń

Szybkie tempo powstawania budynków przyczynia się do większej skłonności tworzenia się wilgoci. Koniecznością staje się więc odpowiednie osuszanie pomieszczeń, aby nie narazić się na dodatkowe koszty. Dzięki nowoczesnym metodom osuszania domów można to zrobić ekonomicznie i efektywnie. Z pomocą przychodzą wentylatory promieniowe. Zapewniają one optymalną cyrkulację powietrza, która produktywnie wspiera pracę osuszaczy.

Innowacyjne osuszanie podczerwienią

Dzięki użyciu nowoczesnej metody podczerwieni możliwe jest usunięcie wilgoci z zawilgoconych ścian. Fale podczerwieni sprawnie i szybko odparowują cząsteczki wody, zmniejszając nagromadzenie wilgoci w ścianach.

Metoda osuszania podczerwienią skupia się na bezpośrednim ogrzaniu wilgotnej powierzchni, jednocześnie zabezpieczając przed utratą dostarczania ciepła za pomocą masy gazu czy cieczy.

Współczesne osuszanie podczerwienią nie tylko jest bardzo bezpieczne, ale również nieinwazyjne. Łagodny przebieg procesu osuszania pozwala na zachowanie w dobrej kondycji struktury muru bez ryzyka pęknięć.

Ozonowanie pomieszczeń

Ozonowanie pomieszczeń pozwala na pewne i efektywne usunięcie wirusów, grzybów oraz drobnoustrojów, którym do rozwoju sprzyjają wilgotne warunki. Ozon, docierając do otoczenia, rozpada się na aktywne rodniki, które wykazują działanie bakteriobójcze. Zabieg pozwala na uzyskanie mikrobiologicznej czystości.

Metodę tę można bez obaw stosować w domu, gdyż nie wpływa ona niekorzystnie na ludzkie zdrowie. Powszechnie stosowane środki czystości nie zapewniają kompletnego odgrzybienia pomieszczeń po zalaniu.

W przypadku nagromadzenia się wilgoci w strukturze budynku konieczne jest przeprowadzenie zabiegów, które pomogą pozbyć się tego problemu. Wilgoć niszczy strukturę budynku i sprzyja rozwojowi niebezpiecznych pleśni i grzybów. Warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy doradzą najlepszą metodę osuszania ścian i skutecznie przeprowadzą niezbędne działania.